V rámci oslav se český premiér Andrej Babiš a další významní hosté za doprovodu Jeho královské Výsosti Charlese, prince z Walesu setkali s válečnými veterány Dne D. Vzpomínkový program byl ukončen po slavnostním obědě.
„Měl jsem tu čest reprezentovat Českou republiku na oslavách výročí vylodění spojeneckých sil v Normandii. Myslím si, že je důležité, že zde byla Česká republika vidět, protože za druhé světové války jsme bojovali společně se spojenci proti nacismu, proti Adolfu Hitlerovi,“ zhodnotil návštěvu vzpomínkové akce premiér.
Premiér Babiš poté navštívil hřbitov v Chichestru, kde je pochováno osmdesát dva padlých z druhé světové války včetně sedmi československých vojáků. Předseda vlády uctil památku Františka Fanty, Jana Lašky, Vojtěcha Lysického, Miroslava Moravce, Viléma Noska, Antonína Velebnovského a Jana Vlka položením věnce a květin na jejich hroby.
„Zde na hřbitově v Chichestru je pochováno sedm našich pilotů, kteří zahynuli v rámci přípravy akce vylodění v Normandii. Je důležité, že jsme se podíleli na začátku porážky nacistického Německa. Ve Velké Británii jsme měli dva a půl tisíce pilotů, kteří měli skvělou pověst pro své dovednosti. Bohužel pět set z těchto pilotů zahynulo i v rámci bitvy o Británii a v rámci Operace Overlord,“ řekl Andrej Babiš.
Českoslovenští letci během druhé světové války bojovali bok po boku s britskými vojáky i vojáky z dalších zemí spojeneckých sil, a významně tak přispěli k vítězství nad nacismem a dosažení míru. Toto partnerství, které mezi Československem a Spojeným královstvím existovalo v době druhé světové války, se dodnes odráží ve výborných bilaterálních vztazích obou zemí.