„Technicky vzato není možné plošně sledovat pouze kriminálníky. Všechny naše osobní elektronické zprávy tak budou kontrolovány, zda náhodou neobsahují podezřelý obsah. A to je nepřijatelné. Nadto fotky vašeho dítěte z bazénu, které pošlete v rodinném chatu, mohu být detekovány jako podezřelé a mohou být dále zkoumány policií,” vysvětluje Kolaja.
Piráti souhlasí s tím, že je zapotřebí chránit děti, sledování soukromých zpráv ale podle nich není tím správným řešením. „Problém je, že obsah je často automaticky detekován jako závadný zcela chybně. Přijatá výjimka tedy povede jedině k tomu, že zde budeme mít nespočet nevinných občanů, kteří budou falešně podezříváni z trestného činu. Navíc se může stát i to, že nahé snímky pořízené nezletilými osobami mohou padnout do nesprávných rukou. Schválená výjimka pro šmírování je zkrátka velkou ránou pro naše digitální soukromí,“ doplňuje Kolaja.
Proti univerzálnímu opatření umožňujícímu vyhledávání závadného obsahu se vyslovilo 72 % evropských občanu v reprezentativním výzkumu společnosti YouGov z deseti států Evropské unie. S kontroverzní výjimkou souhlasilo pouze 18 % lidí. Proti výjimce vedli kampaň Evropští Piráti, výstupy lze dohledat pod hashtagem #Chatcontrol.