Podle českých, německých i polských zástupců Euroregionu je hlavní prioritou ochrana před povodněmi, dále spolupráce obcí a měst při obnově silniční a turistické infrastruktury, spolupráce škol ve vzdělávání a v neposlední řadě také podpora drobných sportovních a kulturních projektů, při kterých dochází k vzájemnému setkávaní a sbližování.
Problémem dřív byla přílišná administrativní náročnost
Problémem pro všechny strany Euroregionu byla v minulosti přílišná administrativní náročnost při získávání a vyúčtování evropských dotací. „Máme řadu negativních zkušeností, kdy při pochybení například za 8 tisíc euro jsme museli platit sankci ve výši stonásobku. Potom si každá obec rozmyslí, zda se vůbec vyplatí o něco žádat,“ říká zhořelecký landrát Bernd Lange, prezident německé části Euroregionu Neisse. Podle jeho slov je ale nutné si na podobné kontroly zvyknout.
Předsedové všech tří částí Euroregionu Nisa při svém setkání schválili změny ve vnitřním uspořádání celého Euroregionu. Ty se týkají třístranných pracovních skupin nazývaných EUREX. „Do dnešní doby jsme organizovali hlavní činnost Euroregionu v 16 pracovních skupinách. Strukturu jsme nyní zjednodušili na 6 pracovních skupin a jejich činnost zaměříme zejména na přeshraniční programy a projekty,“ informoval Jaroslav Zámečník, jednatel Euroregionu Nisa.