Ještě před pár lety by taková slova z úst nejvyšších politiků byla nemyslitelná. Irská vláda se uprostřed ekonomických problémů snaží podpořit digitální průmysl, což zdůvodňuje jeho významem pro ekonomiku. Tato podpora má podobu omezení kopírovacího monopolu.
Předevčírem vydaný článek na Silicon Republic shrnuje, jak Irsko dumá nad "radikální reformou kopírovacího monopolu". Ale když se na to podíváte pořádně, pirátům a kritikům monopolu to až tak radikální nepřipadá: Irsko uvažuje o přijetí výjimek z monopolu typu "fair use" a dalších možností, jak podpořit zaměstnanost a inovace.
Jenže když se podíváte ještě blíž, ta změna v přístupu je ohromná. "Fair use" výjimky pro nekomerční využití tu byly vždycky; při komerčním využití monopol platil naplno. Co si Irsko uvědomilo je, že kopírovací monopol škodí podnikatelům. Takovéto citáty by ještě před dvěma roky byly nemyslitelné:
"Některé společnosti nás upozornily, že současná autorskoprávní legislativa není příliš přívětivá pro digitální prostředí a ve skutečnosti vytváří překážky pro inovaci a vznik nových obchodních modelů. [...] Jsem pevně rozhodnut na tato doporučení důkladně a urychleně reagovat."
- Richard Bruton, irský ministr práce, podnikání a inovací
Už dlouho propaguji výjimky typu "fair use", ale nikdy jsem to nedělal z pohledu podnikatelů. Můj přístup byl vždy ten, že je absurdní, že si na evropské Wikipedii můžete vyhledat Elvise Presleyho a přečíst si kde žil, kdo byli jeho rodiče a historické záznamy o jeho velikosti bot, ale nemůžete si poslechnout jeho hudbu. Na americké Wikipedii to díky "fair use" výjimkám z monopolu jde.
Jenže to je argument pro nekomerční využití, které neškodí marketingu; je to spíše nostalgický úhel pohledu. Je to rétorika zaměřená na lidi narozené ve 40. a 50. letech minulého století. Výše uvedená citace, autorskoprávní legislativa není příliš přívětivá pro digitální prostředí a ve skutečnosti vytváří překážky pro inovaci, když přichází od odpovědného ministra, je mnohem silnější.
Takže přestože možná reforma - zavedení "fair use" - není sama o sobě až tak radikální, ta změna v uvažování rozhodně je. Politici nikdy dříve otevřeně nepřipustili, že kopírovací monopol škodí podnikatelům a ekonomice jako celku.
Jaroslav Kučera, vedoucí mediálního odboru Pirátské strany, k tomu dodává: "Irská změna v přístupu dává naději, že kopírovací monopol může postupně odtávat. Nyní by bylo dobré, aby Irsko navíc změnilo svůj postoj a postavilo se proti prodloužení kopírovacího monopolu (copyrightu) z 50 na 70 let. Tímto krokem by Irsko nahradilo Dánsko, které již proti prodloužení není a tzv. blokační menšina v EU by zůstala zachována."
Odkazy:
- Původní článek: Copyright Monopoly Is Bad For Our Businesses And Economy -http://falkvinge.net/2011/05/09/in-economic-hardship-ireland-to-cut-back-on-copyright-monopoly/
- Copyright term extension will be voted this week -http://christianengstrom.wordpress.com/2011/04/10/copyright-term-extension-will-be-voted-this-week/
Kontakty:
- Jaroslav Kučera - 737 987 115, jaroslav.kucera@ceskapiratskastrana.cz