Kvůli polskému zákazu potratů kontaktoval české ministerstvo zdravotnictví poslanec František Kopřiva. Loni v listopadu mu resort zaslal dopis podepsaný ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). V něm upozornil, že podle trestního zákoníku je interrupce provedená „jinak než způsobem přípustným podle zákona o umělém přerušení těhotenství“ trestným činem. To se týká cizinek, které by do Česka přijely právě kvůli interrupci. Proti této interpretaci se Piráti postavili a žádali ministerstvo o změnu. To nakonec uznalo pochybení.
Obrat ministerstva vítá europoslankyně Markéta Gregorová. „Náš tlak, vyvolaný aktivitou Františka Kopřivy, přinesl pozitivní výsledek! Polky i další občanky Evropské unie nebudou v České republice diskriminovány při žádosti o interrupci,“ řekla Gregorová. Ta zároveň na Twitteru poděkovala ministerstvu. „Děkuji za postavení se k problému čelem a reflexi pochybení výkladu,“ napsala europoslankyně.
„Chceme, aby ženy nebyly nepříjemnými okolnostmi nucené uměle přerušit těhotenství. Podporujeme proto, aby stát rozšiřoval terénní sociální služby, podporoval rodiny a pomáhal slaďovat rodinný a pracovní život. Zákaz potratů však ženám zcela bere právo rozhodovat o vlastním těle. Navíc ze statistik víme, že zákazy nevedou k výraznému snížení interrupcí, jen je přesouvají do ilegality. Je tedy potřeba nabídnout polským ženám pomoc. Oceňuji, že se k tomu ministerstvo zdravotnictví nakonec postavilo čelem,” okomentoval dnešní stanovisko ministerstva František Kopřiva.