„Rozumím snaze regulovat kryptoměny, ale podle mého názoru celá diskuze vychází ze špatného předpokladu – a to, že kryptoměny mají fungovat jako peníze v bance. Kryptoměny by totiž naopak měly fungovat jako ekvivalent digitální hotovosti. V dnešním světě nutně potřebujeme prostředek pro anonymní transakce. Jde o ochranu soukromí a možnost nakládat se svými penězi beze strachu, že vám někdo jiný kouká pod prsty. To je princip, na kterém jako Piráti stavíme už mnoho let a za právem na soukromí stojíme silně i u kryptoměn,“ vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, který působí v Hospodářském a měnovém výboru.
Peksa zároveň přidává i konkrétní příklad, kdy je anonymita naprosto klíčová, a tedy financování osob, jako je například Alexej Navalnyj. Právě on, ale i další včetně některých neziskových organizací, jsou stále více závislé na anonymních darech ve virtuálních měnách. Bez privátních peněženek bude podle Peksy další podpora velmi složitá. To potvrzují také samotné neziskové organizace.
„Nadace Open Dialogue Foundation se jako lidskoprávní organizace také zajímá o regulaci kryptoměn a jejich dopad na zranitelné obyvatelstvo, konkrétně na aktivisty a ochránce lidských práv a ty, kteří poskytují humanitární pomoc. Naše organizace ve spolupráci s nadací Alexeje Navalného a dalšími aktivisty prosazuje, aby regulační orgány poskytovaly rámce pro používání bitcoinů a stablecoinů pro humanitární pomoc a ochranu lidských práv v autoritářských státech. Proto souhlasíme s Piráty,“ říká šéfka nadace ODF Lyudmyla Kozlovska.
Revidované nařízení o převodu finančních prostředků zavádí povinnou identifikaci jak příjemců, tak odesílatelů veškerých plateb v kryptoměnách. První pravidla by měla začít platit už za rok.