Směrnice reaguje na všudypřítomný plastový odpad a především na plastové znečištění moří a oceánů. Evropská unie chce zavést řadu opatření, která nejenže přispějí k omezení plastů, ale především budou motivovat k zavedení nových inovativních přístupů.
„Nárůst množství plastového odpadu souvisí jak s hodnotovým žebříčkem, tak s trhem s plasty, chováním jednotlivců a sociálními trendy. K současné situaci vedla široká dostupnost plastů i pohodlí spotřebitelů, kteří už dnes nechtějí nosit domů těžké skleněné lahve. Problém je také nedostatek pobídek pro zpracovatele odpadů, které by vedly k zajištění řádného sběru a ke zvýšení odbytu tříděného plastu,“ uvádí zpravodaj sněmovního tisku František Elfmark.
„Mám radost, že se směrnici věnoval sněmovní Výbor pro životní prostředí předtím, než bude předložena Evropskému parlamentu. Omezení plastového odpadu na evropské úrovni je důležité, budeme bedlivě sledovat schvalování směrnice v EU i kroky, které pro omezení plastů udělá česká vláda,“ dodává předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová.
Některé výrobky na jedno použití, které mají snadno dostupné, udržitelnější a cenově přijatelné alternativy, budou podle návrhu zakázané. To se bude týkat například plastového nádobí. U výrobků, které tyto alternativy nemají, EU navrhuje opatření, která povedou k jejich náhradě či omezení. Tím bude například zvýšená odpovědnost výrobců, ekodesign, pobídky pro šetrnější alternativy nebo stanovení vnitrostátních cílů. Členské státy také budou povinny zvyšovat osvětu o negativních dopadech vyhazování plastů na jedno použití a spotřebitelé budou také lépe informovaní o systémech opětovného použití a o možnostech nakládání s odpady.