Najali jsme si proto advokátní kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři [2], která se specializuje na IT právo, a nechali jsme si zpracovat právní analýzu, která se zabývala především dvěma otázkami:
1) zda je možné vymáhat už vybrané výpalné po OSA zpětně a
2) zda je možné s okamžitou platností přestat platit poplatky z paměťových médií, pokud je odběratelem firma.
Právníci dospěli k závěru, že vymáhat poplatky nazpět (za období tří let před říjnem 2010) pravděpodobně nebude možné (u bezdůvodného obohacení si musí být výběrčí organizace vědoma toho, že postupuje protiprávně). Na druhé straně pasivní cesta – tj. přestat platit v případech, kdy zboží prodáváte firmám – má velkou šanci na úspěch. Kompletní právní analýza je vám plně k dispozici [3].
Z výsledků analýzy vyplývá, že dovozci nemusí odvádět poplatky OSA a dalším výběrčím, pokud zboží prodávají firemním zákazníkům. Přestaňte živit tasemnici zvanou OSA – získáte tím konkurenční výhodu na trhu a dobrý pocit navíc.
Na našem trhu platí poplatky právě dovozci – zrovna ta část prodejního řetězce, která prodává téměř výhradně firmám, takže by neměla odvádět vůbec nic. Pokud se odhodláte přestat výpalné platit, kontaktujte nás pro více informací.
S pozdravem
Za Piráty: Mikuláš Ferjenčík, místopředseda
tel. 737 943 770
email: mikulas.ferjencik@pirati.cz
www.piratskastrana.cz
[1] Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie: http://bitly.com/b9SlnV
[2] Advokátní kancelář Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři v.o.s.: http://www.lawyer.cz/[3] http://www.piratskastrana.cz/wiki/_media/kci:ceska_piratska_strana_-_pravni_rozbor.pdf