30.09.2017 22:44:53
Zdeněk Koudelka a Z. Škromach o moravanství i Katalánsku
Zdeněk Škromach si k Hovorům od bazénku pozval rektora vysoké školy Zdeňka Koudelku. Oba jsou Moravané a hovořili o moravanství, Katalánsku i Skotsku.
V případě Katalánska se španělský stát snaží bránit své území, ale v demokracii je referendum legitimním nástrojem vyjádření vůle obyvatel. V demokracii je obtížné, aby stát trvale držel území, kde jej většina obyvatel odmítá a chce stát svůj. To lze jen státním násilím. Právo národa na sebeurčení bylo u vzniku československého státu v roce 1918 i při federalizaci Československa 1968.
O to více je třeba ocenit britskou vládu, která roku 2014 umožnila referendum o samostatnosti Skotska a předem slíbila respektovat jeho výsledek. Británie se poučila ze svých dějin, kdy zjistila, že násilím si ani velmoc neudrží území, kde ji nenávidí - ať již to byla vzpoura amerických osad, v Irsku či v Indii.
Pokrytecky vyznívají útoky na Polsko pro údajné ohrožení právního státu, když vidíme krev na barcelonské dlažbě prolitou při zásahu španělské policie proti účastníkům referenda 1. 10. 2017. Problém demokratického státu není, že je umožněno odvolat předsedu soudu, ale že jsou lidé mláceni za přihlášení se k právu národa na sebeurčení.
Stránky Zdeňka Koudelky.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout