problémy zdravotnictví
Jak vnímáte spor mezi záchrankou a lékaři? Je to podle vás tak horké? A vnímáte také jako problém, který byste chtěl řešit skutečnost, že požadavky na výkon zdravotnické profese ve velmi proměňují? Nemyslím ani tak doktory (i když u nich je zas problém s atestací), jako sestry, původně vám stačila střední, pak dis. Ten už je ale dnes také skoro k ničemu…
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Problematika vzdělávání, především postgraduálního u lékařů, bude řešena z pozice MZd, a to změnou, resp.novelizací příslušného zákona. Hlavně by se mělo zařídit to, aby povinná praxe v různých taxativně vyjmenovaných oborech v popromočním období probíhala bezplatně z pozice školícího pracoviště.
Nároky na vzdělání zdravotních sester ve smyslu bakalářského studia mi také připadají zbytečné, neboť vzdělání středního, případně vyššího stupně z minulého režimu zcela vyhovovalo potřebám praxe. Postgraduální studium bylo pak indikováno u těch sester, které měly jasné ambice na vykonávání specializované (např.JIP) anebo vyšší řídící funkce (vrchní sestra). Absolvování bakalářského studia neznamená v praxi často nic, ani záruku získání vyšší funkce jakéhokoliv typu, neboť rozhodující pro kariérní postup zdravotní sestry by měla být právě dosavadní praxe a její kvalita.I toto by zasluhovalo změnu /novelizaci příslušného zákona, což je proces relativně dlouhodobý, takže pak má volič dojem, že sliby z míst povolaných nebyly realizovány. Snaha o zlepšení situace tu však nepochybně existuje a osobně si slibuji od současného vedení MZd, že se zhostí očekávaných změn. Jinak nám budou lékaři po absolvování bezplatného studia utíkat do zahraničí a těžko se budou vracet, když se jim nezajistí ani adekvátní odměna.Nemusíme chodit pro příklad daleko - postačí zajít za naši západní hranici, tj. do SRN..
S pozdravem Milada Emmerová