"Já jsem panu Barrosovi řekl, že si myslím, že to byl jeho nejslabší projev vůbec," řekl ČTK český europoslanec Jan Zahradil (ODS), který v debatě vystoupil jménem frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Předseda komise podle něj rezignoval na představování nosného programu a pouze opakuje "mantru" o potřebě další evropské integrace.
Z následné diskuse podle Zahradila plyne, že neexistuje představa, co konkrétně by se s Evropskou unií mělo dělat.
V rozpravě Zahradil uvedl, že vzrůstá počet lidí v Evropě, kteří se dívají kriticky na současný stav Evropské unie. Jejich názor se podle něj odrazí i ve výsledku evropských voleb. "Být kritický k některým aspektům Evropské unie neznamená být euroskeptik. Neznamená to chtít tu konstrukci zničit, ale znamená to chtít ji vylepšit," dodal český europoslanec.
Naopak předseda největší frakce Evropské lidové strany (EPP) Joseph Daul po Barrosově vystoupení zdůraznil právě potřebu prohloubení integračních snah.
"Méně Evropy znamená více problémů. Naše dnešní debata nám umožňuje zhodnotit, kde jsme. Evropa je na správné cestě," myslí si.
Guy Verhofstadt ze skupiny Liberálů a demokratů (ALDE) podotkl, že první známky obnovy evropské ekonomiky znamenají především dosažení dna propadu. Barroso ve svém vystoupení uváděl, že snahy EU o podporu ekonomického rozvoje jsou na správné cestě a je třeba nepolevovat.
"Musíme zásadně reformovat naše ekonomické a politické řízení, jinak nám hrozí japonská zima," varoval Verhofstadt s poukazem na dlouhodobé ekonomické potíže kdysi rychle roustoucího Japonska. Proevropské síly se podle něj musí spojit proti euroskepticismu.
"To bude definovat volební kampaň před evropskými volbami v roce 2014," míní.
Podle Miloslava Ransdorfa (KSČM) je Barroso rutinér, kterému už se nové myšlenky v hlavě nerodí. "Zásadní problém, se kterým se musíme vyrovnat, je, že EU totálně selhala na jihu Evropy," připomněl člen Evropské sjednocené levice (GUE/NGL) trvající potíže zadlužených jižních členů eurozóny.
Lídr frakce sociálních demokratů (S&D) Hannes Swoboda varoval před nadšením z prvních známek ekonomického růstu. Poukázal na přetrvávající velkou nezaměstnanost a fakt, že mnoho lidí v unii žádný posun k lepšímu nezaznamenalo. "Byla to klasická řeč předsedy Evropské komise.
Zdůraznil některé pozitivní, optimistické aspekty," podotkl také český europoslanec Libor Rouček (ČSSD). "Ale neměli bychom usnout na vavřínech," dodal s tím, že v minulosti byl příliš velký důraz kladen na restrikce. Pozornost se podle něj spíše měla obracet k podpoře ekonomického růstu.
Zdroj: www.týden.cz, 11.9.2013