--------------------
Evropská unie chce do vedení velkých firem více žen a oproti dnešnímu stavu podstatně víc. Právě dnes Evropský parlament projednává směrnici, která by kvóty zavedla, a počítá také se sankcemi, pokud by je velké firmy nesplnily.
Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
--------------------
Jednání přímo ve Štrasburku sleduje náš kolega Zbyněk Zykmund. Zbyňku, dobrý večer. Jak si Evropská unie představuje takovéto opatření?
Zbyněk ZYKMUND, redaktor
--------------------
Hezký večer. Firmy, které jsou obchodované na burze a mají roční obrat nad 50 milionů eur, by měly mít do roku 2020 ve svém vedení aspoň 40 % žen. Týkalo by se to nevýkonných členů, správních nebo dozorčích rad. Pro malé a střední podniky, které mají méně než 250 zaměstnanců, by se opatření netýkalo. Nicméně podíl žen ve vedení firem v Evropské unii je teď necelých 18 %. V Česku je to dokonce jen okolo 15 %. O sankcích za nedodržení kvót by rozhodovaly jednotlivé členské státy samy. Jak se Evropský parlament k návrhu postaví, dnes nebylo vůbec jasné. My jsme dnes mluvili s několika českými europoslanci a na to, co nám říkali, se teď podívejte sami.
Andrea ČEŠKOVÁ, česká europoslankyně /ODS/
--------------------
Já si nemyslím, že by kvóty pomohly ženám v tom, aby se skutečně dokázaly vypracovat. Tam já vidím celou řadu jiných možností, jiných opatření, jak k tomu přistupovat.
Jan BŘEZINA, český europoslanec /nestr./
--------------------
Tato legislativa může i urazit ženy, které jsou dnes v těch orgánech, kam se dopracovaly tím, že jsou dobré, nikoliv tím, že tedy jsou ženy.
Libor ROUČEK, český europoslanec /ČSSD/
--------------------
Ženy by měly mít větší podíl jak v politice, v kultuře, ale i v zastoupení jednotlivých firem.
Zbyněk ZYKMUND, redaktor
--------------------
Rozprava nad touto směrnicí bude dnes večer tady ve Štrasburku zřejmě docela dlouhá. Hlasování je potom na programu zítra v poledne. My vás samozřejmě budeme o výsledku toho hlasování informovat. To je od nás pro tuto chvíli vše. Přejeme hezký večer.