Dr. Libor Rouček

Bývalý europoslanec
  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,84. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20.11.2013 20:53:38

Máte firmu? Povinně začněte shánět ženy do vedení, velí EU

Máte firmu? Povinně začněte shánět ženy do vedení, velí EU

Zastoupení žen v dozorčích radách velkých firem bude pravděpodobně povinné.

Europoslanci se na směrnici nařizující firmám obsadit dokonce 40 procent žen do vedení nejspíš shodnou. Návrh ve středu zřejmě najde mezi poslanci Evropského parlamentu shodu.

Zastoupení žen v dozorčích radách velkých firem bude pravděpodobně povinné. Europoslanci se na směrnici nařizující firmám obsadit dokonce 40 procent žen do vedení nejspíš shodnou. Návrh zřejmě najde mezi poslanci Evropského parlamentu ve středu shodu.

Dotknout by se opatření mělo zhruba pěti tisíc firem v celé unii. Půjde ovšem nakonec jen o velké podniky kótované na burze. Mezi europoslanci - lépe řečeno europoslankyněmi - ale padaly i takové návrhy, aby téměř poloviční podíl žen ve vedení musely mít i střední a menší firmy dokonce rodinného typu. Bruselský pokyn by ovšem neměl platit například na ředitelské pozice. Týkat by se měl jen nevýkonných funkcí.

Eurosměrnice je dílem komisařky pro spravedlnost Viviene Redingové. Zástupkyně něžného pohlaví by tak v rámci rovnosti pohlaví měly mít při ucházení se o zaměstnání výhodu. Pokud nakonec pro opatření zvednou ruku i zástupci jednotlivých členských států, platit začne v roce 2020.

"Já se na to dívám tak, jak se na to dívá celá Evropa. To znamená, že ženy by měly mít větší podíl jak v politice, tak v kultuře, ale i v zastoupení jednotlivých firem," hájí návrh místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček z ČSSD. "Pokud budeme chtít soupeřit s vyspělým světem, tak ani této otázce se nevyhneme," dodává český zástupce v europarlamentu pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Urážka žen

Opatření má ovšem i řadu odpůrců, podle kterých jde tak o omezování trhu, ale i zásah do podnikání. Spory se tak nevyhly ani úterní debatě na parlamentní půdě ve Štrasburku. "Můj osobní názor je, že je to legislativa, která nás nikam neposune," myslí si naopak nezařazený europoslanec zvolený původně za lidovce Jan Březina. "Pokud je někdo dobrý, tak nezáleží na tom, jestli je to muž nebo žena a osobně si myslím, že tato legislativa může i urazit ženy, které jsou dnes v orgánech, kam se dopracovaly tím, že jsou dobré, nikoli proto, že tedy jsou ženy," řekl Březina on-line deníku TÝDEN.CZ během schůze europarlamentu.

Proti je i europoslankyně za ODS Andrea Češková. "Já si neumím v praxi vůbec představit, že by takovýto typ směrnice, potom samozřejmě převedený do jednotlivých legislativ členských států, mohl jakkoli ženy podpořit," říká poslankyně Evropského parlamentu, která se problematikou v rámci strany na evropské úrovni zabývá. "Já si nemyslím, že by kvóty skutečně pomohly ženám a že by se tak skutečně dokázaly vypracovat," odmítá návrh.

Pozadu za Evropou

Podle Libora Roučka však Češi, kteří návrh zrovna nevítají, posouvají dál od Evropy. "U nás tomu veřejné mínění nakloněno není. Možná také proto, že ve spoustě věcí zaostáváme za západní Evropou," podotkl v podvečer schvalování. "Pokud budeme chtít soupeřit s vyspělým světem, tak ani této otázce se nevyhneme," dodal zástupce sociální demokracie, která návrh podporuje.

Česko se v podílu zastoupení žen ve vedení podniků drží lehce nad evropským průměrem. V počtu žen v managementu ovšem vévodí tradičně severské země.

Zdroj: tyden.cz, Vendula Kalhausová,  19.11.2013   


_

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama