Uvedený zákon jsme projednávali včera na výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. A oceňuji, že byl u tohoto projednávání přítomen přímo pan ministr Síkela. Skutečně zákon reaguje na energetickou krizi vyvolanou vojenským konfliktem na Ukrajině. A tak, jak pan ministr již zmínil, zasahuje do spoustu věcí v energetickém zákoně, ale nejen v něm. Já bych vypíchla jednu věc, která se týká našich občanů. A to je, že upravuje skutečně přechod k dodavateli poslední instance tak, aby lidé nezažili ten cenový šok, který museli v minulém roce prožít, a mohli získat novou smlouvu na dodávku energií.
Další věc, o které tady byla již zmínka, jsou to ty zásobníky. Nesmíme dopustit to, co se stalo už v loňském roce, kdy Gazprom nenaplnil kapacity zásobníků a v podstatě už si podle mě – a to nechci předjímat – vytvořil prostor pro to, aby nás mohli i s těmi cenami atd. šplhat nahoru. Takže jsem ráda, že teď přišla vláda s tímhle nápadem, kdy skutečně kapacity, pokud nebudou naplněny, budou poskytnuty jinému dodavateli plynu.
Jinak vás poprosím, jestli byste zákon podpořili tak, jak přišel z Poslanecké sněmovny, jelikož je to i výstupem našeho hospodářského výboru. A protože mně energetika není jen tak nabíledni, tak musím předeslat, že jsme se domluvili včera na hospodářském výboru i s mým kolegou Pavlem Fischerem, že bychom uspořádali – nejlépe v srpnu – energetickou konferenci, kde bychom jednak probrali energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky, protože to vyvolává nemalé tlaky na naše občany. Množí se řada dezinformací, myslíme, že je potřeba to uklidnit a tady na této půdě Senátu si o tom pohovořit docela vážně a tak, abychom uklidnili veřejnost.
Děkuji za pozornost.