Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.11.2014 9:40:47

K působení sil a prostředků Armády ČR v zahraničních operacích v roce 2015

K působení sil a prostředků Armády ČR v zahraničních operacích v roce 2015

Parlament ČR souhlasil s návrhem vlády na působení sil a prostředků rezortu MO v zahraničních operacích v letech 2015 a 2016 a s výhledem na rok 2017. Nejprve chci připomenout, že toto působení je v souladu se zahraničně politickými zájmy naší země a

Co se týká Afghánistánu, tam má působit v nové výcvikové a nebojové misi Resolute Support až 310 vojáků. Mimochodem ještě v roce 2011 měla armáda v misi ISAF 720 osob. Toto působení bude na pozvání afghánské vlády a na základě smlouvy SOFA mezi NATO a Afghánistánem. Důvodem je zachovat a rozvíjet pozitivní vývoj této země vedoucí ke zlepšení bezpečnostní a ekonomické situace Afghánců. Zodpovědnost za zajištění bezpečnosti má ANA a ANP. Jinak v této zemi bude působit ještě 20 vojáků při ostraze našeho zastupitelského úřadu v Kábulu.


AČR bude pokračovat ve výcvikové misi v Mali a v misi MFO na Sinajském poloostrově v počtu 70 osob. Navýšení o 150 osob v půli roku 2015 se připravuje na základě potřeb NATO, EU a OSN v oblastech severní Afriky, Salehu a Blízkého východu. Vlastní nasazení do konkrétní operace bude znovu projednávat na základě žádosti vlády český parlament. Naše zastoupení bude i v misích KFOR a ALTHEA na Balkáně, protože patří mezi dlouhodobé zahraničněpolitické priority naši země.


V rámci Sil rychlé reakce NATO počítá ČR s výcvikem a eventuálním zapojení až 1500 osob do konce roku 2015 s tím, že z tohoto počtu bude 150 vojáků vyčleněno do výstavby Sil velmi vysoké pohotovosti. Podobně se AČR zapojí do výcviku Bojových uskupení EU (EU BGs) v cekovém počtu do 950 osob. Obě tyto operace v případě spuštění budou financovány mimo rozpočet MO. Zároveň jejich nasazení do konkrétní mise bude opětovně projednávat Parlament ČR.


Air policing se plánuje v roce 2016 za pomocí našich letounů JAS 39 Gripen při ochraně vzdušného prostoru v pobaltských republikách nebo na Islandu. Taktéž působení nasaditelného spojovacího modulu DCM v peracích NATO v počtu do 56 osob by projedala vláda a Parlament ČR. Celkové náklady v roce 2015 jsou 1,48 miliardy korun, což je méně než 4% rozpočtu MO.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama