Politická nekorektnost pana A.Babiše spočívá zejména v tom, že paušálně kritizuje sociální demokraty, přitom on sám využil devadesátých let a svých politických známostí k vybudování svého dnešního podnikatelského impéria. Zároveň se poučil a v rámci mediálního krytí vlastní řadu předních českých médií. Jeho nekorektnost spočívá také v tom, že kritizuje ČSSD za plnění jejího volebního programu, který mimo jiné představuje podstatu programového prohlášení vlády, protože jemu samotnému se nedaří boj proti daňovým únikům či šedé ekonomice. Dokonce na rozdíl od jeho proklamací se mu nedaří vybírat nepřímé daně. To, že si nyní sype popel na svoji hlavu z důvodu pro něj zpackaného povolebnímu vyjednávání spíše ukazuje na schopnosti vedoucích představitelů tohoto hnutí. Ale abychom byli objektivní, vždyť oni politici nejsou, a to přesto, že řada jejích členů je v politice drahně let.
Pokud někdo kritizuje ČSSD z rozhazovačství a populismu, pak je třeba se podívat na realitu. Není to sociální demokracie, která brání přijetí registru a zveřejňování smluv, ale poslanci hnutí ANO 2011, není to ČSSD, která brání prosazení transparentnímu financování politických stran či výdajovým limitům a nejsou to sociální demokraté, kteří nepodporují boj proti nepřiměřeným exekucím či netransparentním církevním restitucím. Totiž jedna věc jsou populistické deklarace před volbami a druhou věcí je to „makání“, o kterém neustále hovoří pan ministr financí a jeho kolegové. A také je otázkou, zda vnitrostranická demokracie tohoto hnutí odpovídá tolik deklarované cestě k občanské společnosti. Vždyť posílení pozice předsedy hnutí jde přesně opačným směrem, než podpora plurality uvnitř sociální demokracie.
Sněm ANO 2011 také ukázal na programovou vyprázdněnost tohoto hnutí. Téměř žádná diskuse, zvolení si předem vyvolených reprezentantů a pokračování v nemastné politice, kdy ani sami členové tohoto hnutí vlastně neví, co budou prosazovat. Zvolené vedení ANO 2011 charakterizoval vlastní poslanec I.Pilný, který řekl, že do vedení ANO se dostali lidé, pro něž je toto hnutí výtahem k moci. Pokud rozklíčujeme politickou minulost těchto lidí, pak se tomuto vyjádření nemůžeme divit. Je jen otázkou, zda-li předvolební kritika směřovaná mimo jiné k české politické kultuře byla opravdová či měla být pouze zástěrkou pro jinou politickou kulturu, ztělesňovanou právě předsedou, zakladatelem a sponzorem ANO 2011. Pan předseda A.Babiš zapomněl, že současná vládní koalice vznikla právě proto, aby vyvedla naši zemi z marasmu, do kterého ji dostaly předchozí pravicové vlády. Nyní se ministři ANO 2011 diví, že mají plnit legislativní plán vlády, vycházející z jejího programového prohlášení. Pevně věřím, že tato kritika je pouze výrazem sebereflexe a že dojde k většímu úsilí reprezentantů ANO 2011 k naplnění vládních předsevzetí.