Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.11.2024 13:47:25

Proč v nadcházejících volbách nevolit pravicové strany

Proč v nadcházejících volbách nevolit pravicové strany

Předvolební boj se již rozhořel na všechny strany a ukazuje se, že populismus opravdu nezná hranic. Přesto apeluji na občany, aby zvážili svoji podporu české pravici a přestali ji podporovat. Je to v zájmu České republiky a občanů samotných.

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE

Z pohledu předvolebních průzkumů je logické, že pravicové strany vládní koalice chtějí opět spolupracovat, protože některé z nich by se do poslanecké sněmovny již nedostaly. Tak jako je logické, když ANO2011 se nepřizná, že je typickou pravicovou stranou a namísto toho tvrdí, že je catch all party. Přitom její ekonomická a sociální politika je jasně pravicová a hájí zájmy jejího zakladatele, podnikatele a oligarchy v jednom.

Studie společnosti PAQ Research kolem výše zdanění opět dokladuje, že po rozličných daňových změnách máme zdanění průměrné mzdy, která odpovídá zdanění jiných členských zemí EU. Ale zdanění těch nejbohatších leží o 3% níže než je průměrné zdanění na západ od nás. Naopak zdanění nízko příjmových zaměstnanců je až o 14% vyšší než u našich západních sousedů.

Připomenu, že to byly pravicové strany ODS, SPD a ANO2011, které populisticky zrušily superhrubou mzdu, jejíž zrušení nepomohlo nejchudším zaměstnancům, ale naopak pomohlo těm nejbohatším. Přitom tento krok udělal obrovskou díru do veřejných financí. Podobně tomu bylo u nepromyšleného snížení daní v době covidu, což výrazně přispělo k inflačním problémům.

Pravicové strany podporují individuální úspěch, a proto nepodporují progresivní zdanění fyzických osob. A naopak problémy zaměstnanců, kteří nevyžijí se svými nízkými mzdami, řeší zaváděním sociálních dávek, které často zakrývají problémy podnikatelů a firem. Naopak levice je pro mezilidskou solidaritu, a proto zvyšuje minimální mzdu, penze a usiluje o progresi v daních. Prostě proto, aby sociální pomoc pokrývala pouze ty občany, kteří se dostanou do zdravotních či životních problémů. A pro levici platí, že každý zaměstnanec, by měl za svoji mzdu či plat slušně vyžít.

Rozdíl mezi těmito politikami se snaží neo-liberalismus stírat, proto tvrdí, že již žádná levice či pravice neexistuje. Přitom mnoho sociologů a ekonomů dnes tvrdí, že bez spravedlivější daňové reformy nemůžeme čelit vysokým rozpočtovým schodkům. Řešením levice je posílit progresi při zdanění, zavést sektorové daně či zdanit zisky, odcházející z naší země. Lékem pravice jsou toliko škrty při financování veřejných služeb, zavádění vyšších či nových poplatků či snižování penzí a dávek. A občané při volbách by si měli uvědomit, kterou cestou chtějí jít a která politická strana hájí jejich oprávněné zájmy. Z tohoto pohledu česká pravice zklamala a zklame zase.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama