Co to znamená, kroutit ruce?
Bývalý prezident USA Obama v interview pro stanici VOX charakterizoval 11. 2. 2015 současnou americkou zahraniční politiku těmito slovy:" Celkovým směrem a celkovým cílem je svět, ve kterém bude Amerika pokračovat ve své vedoucí roli...Musíme mít nejsilnější vojenskou sílu a příležitostně musíme zkroutit ruce zemím, které by nebyly ochotny dělat to, co my potřebujeme, aby dělaly? " Co si, dle Vás, má normální člověk představovat pod slovy, že "USA musí zkroutit ruce zemím, které by nebyly ochotny dělat to, co my potřebujeme, aby dělaly"?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
26.01.2018 6:12:33 - Ing. Antonín Seďa
Tato slova jasně charakterizují velmocenskou politiku . Podobně , i když zaobaleně , se vyjadřuje i Čína a RF. Prostě politické zájmy jdou ruku v roce se zájmy ekonomickými a bezpečnostními. Pokud jakákoliv velmoc si chce zachovat ekonomický vliv a svoji bezpečnost, pak často používá nejen ostrá slova v diplomacii, ale často i reálné skutky. Menší země pak zajišťují svoje zájmy v rozličných mezinárodních organizacích či na základě bilaterálních dohod. Proto je důležitá mezinárodní aktivita České republiky a zachování našeho členství v NATO a v EU. Ukazuje se totiž, že sféry zájmů výše uvedených mocností a nejen jich, se dotýkají i naší země. Proto je třeba mít včele země rozumné a uvážlivé a hlavně nepopulistické politiky. Takové, kteří bytostně hájí zájmy naší země a našich občanů. A to nejen verbálně, ale zejména svými činy. A také, volme ty, kteří nerozdělují naši společnost, ale snaží se ji stmelovat. Rozdělená společnost neumí reagovat na rozličné hrozby, které nám a našim občanům hrozí. A nejsou to pouze hrozby bezpečnostní, ale i ekologické či politické. Příkladem může být radikalizace společnosti či ovlivňování médií.