Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

17.02.2019 23:57:06 - laco

Nabídka vycvičených džihádistů ze strany prezidenta USA

Prezident USA Donald Trump vyzval západní spojence, aby si převzali 800 džihádistů z ISIL, které při bojích Američané zajistili s tím, že když tak neučiní, tak je propustí a je nasnadě, že potáhnou do Evropy. V průměru by tak každý ze států EU měl přijmout kolem 27 vycvičených džihádistů. Lze předpokládat, že Česká republika, coby blízký spojenec USA, vyjde vstříc požadavku prezidenta USA a přijme na své území požadovaný počet specialisty NATO vycvičených džihádistů. Je možno, dle Vašeho názoru, takto vycvičené bojovníky využít ve vojenských misích AČR? Pokud ne, co s těmito specialisty bude Česká republika dělat?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

18.02.2019 6:15:26 - Ing. Antonín Seďa
 Obecně platí pro zajatce Ženevské konvence, které by se měly dodržovat. Co se týče 800 bojovníků ISIL z evropských států, pak je třeba rozlišovat, jaké mají státní občanství a podle toho postupovat. Pokud mají například francouzské občanství, pak by je měli soudit ve Francii apod. Nemám informace, zda mezi zajatci je nějaký z české republiky. Pokud ne, pak se tato žádost od amerického prezidenta nás netýká. Další věcí je skutečnost, že stále v EU platí schengenský systém. Tudíž nerozumím, proč by se tito bojovníci měli dostat do našich zemí, pokud je členská země nepřijme jako svého občana. A co se týče AČR, pak ta má daleko jiné problémy než aby se zabývala nějakým džihádistou. A pokud si dobře pamatuji, pak pro přijímací řízení do naší armády existují fyzické a psychologické testy. A rozhodně někdo, kdo někdy působil v řadách ISIL, se nemůže stát profesionálním vojákem v ČR. Možná, že by se mohl stát placeným agentem v dané zemi, například v Sýrii, ale to je spíše otázka na naše zpravodajské služby. Takže vždy je třeba postupovat a rozhodovat se znalostí věci a s rozumem.