Nejzadluženější vyspělé ekonomické země
22. - 25. ledna 2019 má ve švýcarském Davosu proběhnout jednání Světového ekonomického fóra. Delegace Ruska se tohoto jednání nezúčastní z důvodu nepovolení účasti na tomto jednání třem členům delegace. K jednání zbývajících států – světových ekonomicky vyspělých zemí - se vyjádřil diskutující na internetu následovně: „V Davosu se bude jednat především o tom, jak bublinu "prosperity" tzv. "vyspělých" zemí udržet nafouknutou. S reálnou ekonomikou to nemá nic společného. Většina těchto zemí je totiž zadlužena tak, že je reálné splacení těchto dluhů v říši pohádek. Pojem "astronomická" výše byl původně myšlen jako nadsázka. Ale v USA je už realitou. S takovými čísly (trilióny) pracovali dosud pouze astronomové a nikoliv ekonomové.“ Jakým způsobem budou tyto dluhy vyspělé ekonomické země, dle Vašeho názoru , splácet? Nejsou tyto vyspělé ekonomické země vyspělé jen díky těmto dluhům? A jak v ČR?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
19.11.2018 11:32:47 - Ing. Antonín Seďa
Vezmu to od konce. Zadlužení České republiky je jedno z nejnižších v EU a v Evropě, takže tady bych problém neviděl. Co se týče zadlužení ostatních zemí, pak bych odlišil důvody zadlužení. Může to být zbrojení, investice či udržování sociálního smíru. To, co je dle mého názoru podstatné, je skutečnost, zda tyto státní a veřejné dluhy neslouží jako polštář pro obrovské zisky nadnárodních společností a jedinců. Uvedu příklad. Nízké korporátní zdanění znamená, že stát nemá dostatek finančních prostředků na veřejné služby, jako je doprava, školství či zdravotnictví. Nízké příspěvky na sociální politiku či zdravotnictví opět zvyšují tlaky na dluhovou službu té které země. Podle mého názoru je východiskem nová politika, která bude více spravedlivá a která zajistí nižší zadlužení země. To znamená zvýšení korporátních daní, zvýšení cel ze zemí se sociálním dumpingem, boj proti daňovým únikům a daňovým rájům a stabilizace sociálního a zdravotního pojištění. Velkým problémem budou důchody a špatný demografický vývoj ve vyspělých zemích. To bude třeba řešit , například na úkor globálních společností.