Proč je Západ tak krvelačný?
Proč možná zaútočí v Syrii do 72 hodin? Proč když onen útok nebyl řádně prošetřen, jen říkají že Asad ASI použil chemické zbraně?František Černoch
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
12.04.2018 6:17:17 - Ing. Antonín Seďa
Osobně dlouhodobě vnímám bezpečnostní situaci v Sýrii za velmi vážnou. Již v době války proti ISIL jsem upozorňoval na velké problémy , které nastanou poté, co budou bojovníci takzvaného Islámského státu poraženi. V Sýrii se střetává mnoho problémů, které existují mimo jiné na celém Blízkém východě. Tím prvním a po staletí vedeným je boj mezi šíty a sunnity. Zde je patrný vliv Iránu, Hizballáhu na straně jedné a Turecka a Saudské Arábie na straně druhé. Proto nelze hovořit pouze o Západu a jeho vlivu na tento region. Druhým problémem je těžba strategických surovin, zejména ropy a plynu. Pokud půjdeme do historie, pak již v roce 1921 těžila Velká Británie v Sýrii. Taktéž Saudové dlouhodobě požadují po Asadovi vybudování ropovodu na západ. Zde je však dohoda mezi RF a Asadem, protože v ekonomickém zájmu Ruska je nebudovat tento ropovod či plynovod. Dalším problémem jsou vnitřní rozepře v samotné Sýrii, které vyvrcholily válkou opozičních sil proti režimu prezidenta Asada, který jako šít vládne většině Syřanů. Ano, za jeho režimu se žilo v Sýrii dobře, včetně křesťanů, ale jeho režim likvidoval opozici. A dále neméně významným problémem je problém bezpečnostní, který ovšem souvisí s ekonomikou velkých zemí. Rusko má své vojenské základny na západě Sýrie a hodlá tento svůj strategický postoj neměnit. Turecko se obává sjednocení Kurdů a proto nyní okupuje severní část syrského území. A zájmy má pochopitelně USA, Irán, Izrael či SAS. takže shrnuto a podtrženo, těch zájmů je tolik, že teď bude velmi těžké, aby se z nich nestal ozbrojený konflikt mezi velmocemi. A poslední poznámka. Pokud RB OSN bude fungovat či spíše nefungovat jako nyní, pak se takovému ozbrojenému konfliktu nezabrání. A souhlasím, že je třeba vše důkladně vyšetřit. Ale k tomu musí být i ze strany RF či prezidenta Asada vůle. A ta dle mého názoru není.