Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
0,08
muži 64%
ženy 35%
18+ 12%
26+ 29%
38+ 43%
50+ 13%

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

29.11.2014 18:39:25 - lubor

Vězeňská služba může být bezpečnostní riziko

Pane poslanče, Váš kolega Černoch před nedávném vložil příspěvek, viz nadpis, ale již nedokázal na mou otázku a komentář odpovědět viz níže. Co vy na to, "jako znalec, ale i někdy kritik OS, BS"?

Pane poslanče přečetl jsem si Váš příspěvek k VZ, ale vůbec k ohodnocování příslušníků v BS. Co na to říci. Tak nechť příslušníci BS přejdou, nebo odejdou k OS ti jistě budou nabírat. Nyní je to trendy. No a hlavně si přečtěte novelu o vojácích z povolání v části, kde se řeší, platy, odměny a příplatky. Rázem budou míti příjmy o tisíce korun vyšší než mají nyní. Když se ministři BS budou řádně snažit jako ministr MO s jeho partou, tak oblbnou poslance, kteří zvednou ruku i k bludu zákona, který vlastně povyšuje vojáka nad podobná zaměstnání (policista, hasič, záchranář...) tedy především v těch platech, příplatcích atd. Tak co potom v té sněmovně děláte, jo zvedáte a nezvedáte ruce.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

30.11.2014 17:44:10 - Ing. Antonín Seďa
 Děkuji za dotaz, na který se pokusím odpovědět. Přesto, že dnes širokou veřejnost a česká média zaměstnává zejména zvýšení platů politiků, nemyslím si, že já osobně někomu závidím jejich plat. Nicméně již v roce 2002, když jsem nastoupil do poslanecké sněmovny, jsem požadoval aby se ve státní sféře udělal transparentní systém odměňování. Důvodem je skutečnost, že každé ministerstvo má jiný systém a zejména každý z těchto systémů je postaven tak, aby veřejnost a také zákonodárci, kteří mají kontrolní funkci vůči exekutivě, vůbec nevěděli, jaká je výše platů a odměň. A nyní se vrátím k bezpečnostním složkám a k ozbrojeným silám ČR. Máte vpravdu v tom, že novela zákona o vojácích z povolání přináší změny v jejich odměňování. Jedním z důvodů byla konkurenceschopnost na trhu práce v oblasti náborů. Nicméně já nejsem spokojen ani s touto novelou, ani s jejím dopadem do rozpočtu kapitoly 307. Tím neříkám, že závidím vojákům jejich platy. Právě naopka, ale myslím si, že změna systému měla jít k těm dole. podobné je to i u odměňování policistů či vězeňských dozorců. Tak je situace ale daleko horší, než u české armády či u policie. Opět špatně nastavený systém odměňování. Podobné je to i se souběhy výsluh a dalšího působení na postu, kde již uniformu nepotřebuji. Dnes jsou taxativně dány pouze podmínky délky služby, aby zaměstnanec dosáhl na výsluhu. Nicméně již není odlišena samotná práce v terénu, ohrožení na živitě či snížení psychické či fyzické možnosti dále se zaměstnat. Ale do toho se žádnému ministrovi chtít nechce. Je to velmi ožehavé a sebezničující téma. Osobně si nemyslím, že je u bezpečnostních složek či ozbrojených sil málo peněz na odměňování. problém je v tom, že nejsou dostatečně zaplaceni "bojovníci" a strážníci na ulici. U vězeňské služby bude opravdu potřeba navýšit jejich platy, které neodpovídají situaci. Ale to je věcí ministryně spravedlnosti, a pokud se mají k 1.1.2015 navýšit platy soudců na trojnásobek průměrné mzdy v nepodnikatelském sektoru, pak se obávám, že n azvýšení platů dozorců zase nebude.