Znáte tohle z Říše zvířat ? : "Smrdí to tady!" pravil tchoř "A my ten zápach vyženeme!"
Ne že bych chtěla premiéra a vládu situovat do Říše zvířat-ale Znáte či neznáte tyto "demisně nedemisní fakta?Rok 2015:
Vláda v čele se Sobotkou projednala a schválila vládní návrh změny ústavy - demise premiéra měla být zároveň demisí celé vlády. V důvodové zprávě vláda uvedla, že podle současného textu Ústavy nenastává demise vlády zároveň s demisí premiéra. (Návrh leží ve sněmovně dodnes, nebyl ani projednán.) Takže Sobotka už roku 2015 dobře věděl, že demise premiéra je něco jiného než demise vlády!
2. 5. 2017:
Sobotka ve 13:36 oznamuje na tiskové konferenci, že podá demisi. Vzápětí v 13:40 prohlašuje, že demisi podá vláda. Pěkná pirueta během pěti minut? - Nesmrdí ?
Ústava dovoluje "celé vládě podat demisi" pouze ve třech případech:
1. jestliže Poslanecká sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry,
2. jestliže jí vyslovila Poslanecká sněmovna nedůvěru,
3. po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.
Zmatené bláboly premiéra o demisi vlády-bez vědomí ministrů?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
23.05.2017 9:32:12 - Ing. Antonín Seďa
Nevím nic o takové změně a naopak vždy bylo akceptováno, že podáním demise premiéra padá celá vláda. Je to logické, protože pověřený předseda vlády navrhuje členy své vlády, kterou pan prezident jmenuje. Opravdu si nedělejte z platné Ústav ČR trhací kalendář. Vláda se odpovídá poslanecké sněmovně, proto hlasování o vyslovení důvěry či nedůvěry vládě. Takže nešiřte bláboly, které se nezakládají na pravdě. O osudu vlády rozhoduje její předseda. Ten má odpovědnost za její fungování. A všichni víme jak to ve skutečnosti bylo s paktem M.Zeman a A.Babiš. Ne nadarmo existuje rčení: Vrána k vráně sedá.