Náplní této rezoluce je návrh pozastavit ruským delegátům pověřovací listiny a tím i členství v této mezinárodní organizaci, jejíž náplní je především podpora demokracie a ochrana lidských práv. Stalo se tak již jednou v roce 2000 jako reakce na intervenci Ruska v Čečensku.
Stále se ale zapomíná, že náš Parlament má dvě komory, ne pouze Poslaneckou sněmovnu, ale i svou horní komoru – Senát. A stálá delegace do PS RE má 14 členů, nikoli pouze 10. Takže zatímco se poslanci dohadují, zda návrh rezoluce podepsat či nepodepsat a z deseti jich to zatím udělali pouze dva a ostatní opatrnicky vyčkávají, všichni čtyři zástupci Senátu v PS RE to již dávno učinili. V podstatě jsme měli možnost podpořit jeden ze dvou obsahově identických návrhů rezoluce – dánský nebo britský. Rozhodli jsme se pro ten britský, protože je stručnější a výstižnější. Parlamentní shromáždění rady Evropy rozhodne v této věci ve čtvrtek 10. dubna.
Poslanecká sněmovna se halasně a před zraky médií a veřejnosti dohaduje o Ukrajině až nyní. Senátní evropský a zahraniční výbor a plénum Senátu k situaci na Ukrajině přijaly od listopadu 2013 již celkem 7 (slovy sedm) konkrétních usnesení. Škoda, že bez náležité pozornosti médií a veřejnosti.
Miroslav Krejča
člen stálé delegace do Parlamentního shromáždění Rady Evropy za Senát PČR