Ing. Bohuslav Chalupa

velmi nespokojený občan
  • BPP
  • Komín
  • kontrolní výbor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,11. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

21.11.2016 10:55:52 - Masiv

help

Kolik českých humanitních pracovníků přichází kvůli pomoci v zahraničí o život? A jak se jim v jejich ,,poslání“ snaží politici pomoci? Jdou jim nějaké peníze, třeba na potřebné věci, které na to, aby pomohli potřebují? A druhý dotaz z opačné straně. Jak by se podle vás náš stát měl chovat v situaci zatčení jedinců. kteří vědomě porušují zákony, několikrát byli zatčeni, ale stejně si nedají říct? Moc nevím o co jim jde - jedněm pomoc a ostatním přidělat starosti? Děkuji za váš odborný názor

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

22.11.2016 18:07:31 - Ing. Bohuslav Chalupa
 Dobrý večer.Předem musím podotknout, že nejsem právník a nikdy jsem nebyl zaměstnanec zastupitelského úřadu, tedy nemohu své odpovědi předkládat jako "odborný" názor.
Na Vaši první otázku - v tuto chvíli nemám k dispozici žádné informace či statistiku, která by mohla posloužit jako podklad k objektivnímu zpracování odpovědi. O potřebné informace požádám, nicméně jsem přesvědčen, že media by v případě takové tragedie, na jakou se ptáte, jistě velmi rychle reagovala a základní informace by tak byly k dispozici. Samozřejmě, pokud by se tito lidé dostali do problémů jen díky své snaze pomoci, neinformovanosti či omylu, byť třeba i z naivity, zcela jistě bych se snažil přispět k tomu, aby se věc vyřešila bez pro ně větších následků - aby se z potíží dostali se ze všeho pokud možno se "zdravou kůží".
Druhá otázka - pokud jde osoby, které se vědomě dopustily nebo opakovaně dopouští nezákonností a byli zatčeni, pak by měla ČR cestou Ministerstva zahraničních věcí a dostupných diplomatických možností poskytnout těmto osobám základní, nezbytný "servis" pokud jde o zajištění jejich lidských práv (spravedlivý proces), stát by měl přispět k zajištění a kontrole plnění jak mezinárodních tak i bilaterálních právních postupů, smluv a dohod. V souladu s tím, také zajistit jejich vydání k dalšímu vyšetřování (potrestání) do ČR. Stejně tak by ČR měla těmto svým občanům poskytnout základní právní pomoc, alespoň v první fázi - tedy ve fázi kdy je potřeba zajistit, aby veškeré právní úkony (zadržení, výslechy, protokoly) byly provedeny v souladu s právem. Samozřejmě - pokud se naši občané skutečně dopustili přestupků či trestných činů, pak odpovědnost, včetně eventuálních právních kroků a s tím spojených materiálních nákladů- tedy zajištění obhájce, tlumočníka apod. - by měla jít za nimi.Co může být za jednáním těchto jedinců - recidivistů? Nezodpovědnost, snaha se zviditelnit, naivita, prostá hloupost v žádném případě neomlouvá. Snaha pomoci není žádnou omluvou pro neznalost zákonů nebo jejich vědomé porušování. Pokud my od cizinců na našem území vyžadujeme plnění našich právních norem, platí to samé i pro naše lidi v cizině. Jinými slovy - komu není rady, tomu, bohužel, není ani pomoci.
Na závěr - přesné postupy, co a jak se děje, když k problému dojde by Vám určitě nejlépe zodpověděli pracovníci Ministerstva zahraničních věcí.    
S pozdravem