Podpora "Evropského modelu zemědělství“
Pane ministře, zdá se, navzdory všem snahám, že produkty našeho zemědělství jsou spíš v pozadí v rámci celé unie. Třeba ovocnářství, cukrovarnictví, masný průmysl, všechno se dováží, kde je tedy český zemědělec a jeho produkty?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
27.05.2011 8:57:06 - Ing. Ivan Fuksa
Dobrý den,rozhodně není pravda, že by se do České republiky potraviny pouze dovážely. Česká republika je například plně soběstačná v produkci hovězího masa a mléka. Produkce drůbežích chovů v ČR může z více než 80% pokrýt roční spotřebu tohoto masa. Vývoz a dovoz do velké míry ovlivňuje globalizace evropského i celosvětového trhu, takže například vepřové je nejvíce vyváženým, ale i dováženým druhem masa. ČR je více než soběstačná v produkci obilovin, jsme dlouhodobým exportérem. S ohledem na klimatické a půdní podmínky ČR musí a i dříve musela většinu dnes běžně dostupných druhů zeleniny a ovoce dovážet. Ministerstvo zemědělství proti poklesu soběstačnosti ve výrobě jednotlivých zemědělských komodit podniká řadu kroků. Dlouhodobě například vede jednání o spravedlivé podobě Společné zemědělské politiky ЕU. Naší prioritou zůstává posílení konkurenceschopnosti českého zemědělství a propagace spotřeby kvalitních a především domácích zemědělských výrobků. MZe podporuje produkci domácích potravin v několika rovinách. Jde o podporu investic v rámci Programu rozvoje venkova, vynakládá finanční prostředky z národních zdrojů na podporu chovu zvířat. Jde o zlepšování genetického potenciálu a ochrany zdraví hospodářských zvířat. V rostlinné výrobě k tomuto druhu podpory náleží podpora speciálních a polních plodin. Finanční prostředky v maximálním možném rozsahu povoleném pravidly EU jdou i na podporu zemědělského pojištění. Od roku 2010 Ministerstvo zemědělství zavedlo nový dotační podprogram, kterým se výhradně z národních zdrojů podporují vybrané činnosti zaměřené na ozdravení chovů prasat.
Úkolem Ministerstva zemědělství ale není plánovat zemědělskou, lesnickou nebo potravinářskou výrobu. Jeho cílem je podpora "Evropského modelu zemědělství“ s důrazem na rozvoj multifunkčního zemědělství, zaměřeného nejen na zemědělskou produkci, ale i na zajišťování služeb údržby a tvorby krajiny, na další environmentální služby a na nezemědělské činnosti. Stále většího významu nabývá větší propojení zemědělství s obnovou a rozvojem venkova. Ministerstvo tedy nemá nařizovat pěstiteli, chovateli nebo výrobci, jak má se svými výrobky a výpěstky naložit, jestli je má vyvézt do zahraničí nebo prodat na domácím trhu. Rozhodnutí je zcela na něm a také na chování zákazníků. Pokud budou při nákupu upřednostňovat české potraviny, je vysoce pravděpodobné, že je začnou ve větší míře nabízet i obchodníci.