Až do této fáze sloupku jsem informace čerpal z veřejně dostupných zdrojů. Zaskočily mne (alarmující) hypotetické odhady počtu uzavřených ordinací obvodních lékařů a pevně věřím, že se tyto předpovědi nevyplní. Obávám se však, že s výše zmíněným „základním“ vybavením lékaři nevystačí.
Jestli tomu dobře rozumím, bude muset mít takový lékař na svých cestách po pacientech při sobě také, v souvislosti se zavedením eReceptu, mobilní tiskárnu... Postrádám také odpověď na otázku, jak bude v nastupující éře eReceptů postaráno o ty pacienty, kteří nevlastní chytrý telefon a ve svém životě (již nebo ještě) nepoužívají email, kam by mu lékař zaslal patřičný čárový kód daného medikamentu...?
Dosud běžný ručně psaný papírový recept by se měl stát raritou, možnou využít pouze v ojedinělých případech, kdy v ordinaci nefunguje systém nebo nejde elektřina. Je tedy řešením varianta tzv. papírové průvodky? Pokud ano, pak jsem uklidněn, ale...
Uvědomujeme si, že v naší populaci žije více než 1,6 milionu obyvatel nad 65 let a nemalé procento z nich zůstane u klasiky. Ne každý z oněch 1,6 milionu lidí vlastní mobilní telefon, natož pak ten „chytrý“, ne každý má emailovou schránku. Je ale možné, že vysvětlení je prozaicky prosté a mé drobné pochybnosti jsou liché. Tomu bych byl skutečně velmi rád, ale pak bych čekal, že se podobně uklidňující argumenty objeví v médiích, ještě než se zvedne vlna paniky.