„Energetické centrum bylo zřízeno, aby realizovalo krajskou energetickou politiku v souladu s energetickým plánem Ústeckého kraje. Zejména chceme zavedení krajského energetického managementu,“ řekl hejtman Jan Schiller. Krajský energetický management je soubor činností (sběr dat, jejich analýza, vyhodnocení a navrhování konkrétních opatření), které povedou k vyšší efektivitě při nakládání s energiemi na majetku kraje.
„Energetika je jedním se stěžejních pilířů pro činnost vznikajícího Transformačního centra Ústeckého kraje. K důležitým tématům zde patří komunitní energetika, která může významným způsobem posílit energetickou soběstačnost, bezpečnost a stabilitu obcí. Prostřednictvím Energetického centra chceme také podpořit vodíkovou mobilitu v kraji, zejména její využití ve veřejné dopravě,“ doplnila radní pro transformaci Iva Dvořáková.
V souvislosti s řešením energetické efektivity a sledování spotřeby se počítá s využitím objektu Transformačního centra jako „živé laboratoře“, kde by se sledovala okamžitá spotřeba energie a účinnost různých opatření. S tím souvisí pořízení a instalace senzorů a čidel pro nejrůznější měření. Dále zde bude instalovaná také fotovoltaika, geotermální zdroj a dobíjecí stanice pro elektromobily.
Mezi klíčové činnosti Energetického centra patří také zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie a druhotných zdrojů energie na celkových dodávkách energie do energetického hospodářství v majetku kraje nebo metodická podpora městům a obcím při tvorbě energetických plánů a energetických koncepcí.
Oficiální sídlo organizace je zatím na krajském úřadě, kanceláře využívá v prostorách Inovačního centra Ústeckého kraje. Výhledově by se mělo přestěhovat do chystaného Transformačního centra Ústeckého kraje, kde doplní komplexní agendu zaměřenou na energetiku, inovace a datové služby.