Peking samozřejmě zuřil, ale tentokrát se ozval silný kritický hlas přímo z Tchajwanu. A nebyl to nikdo jiný než miliardář Terry Gou, zakladatel a bývalý šéf Foxconnu, největšího tchajwanského investora v ČR, a člověk, který udržuje dobré vztahy s pevninskou Čínou. Na Tchajwanu se totiž konají v lednu prezidentské (a legislativní) volby.
V nich sice prezidentka Tsai už nekandiduje, za stranu DPP ale nastoupí její dosavadní viceprezident William Lai. A jedním z jeho protikandidátů byl od léta až do dne, kdy odstoupil, právě Terry Gou, který chtěl kandidovat jako nezávislý. Ten vyjádřil nelibost nad tím, že ČR dle jeho názoru pozváním prezidentky Tsai podporuje vládní DPP, a vstupuje tak do volební kampaně na Tchajwanu. A vzkázal, že v tom případě chce na konferenci do ČR přijet také a vystoupit tam.
Organizátory polil pot. Po známém fiasku s drážďanskou továrnou na čipy nechtěli naštvat dalšího vlivného byznysmena a investora ani nechtěli, aby se jim dva tchajwanští politici pohádali na pódiu. Takže pozvání pro prezidentku Tsai bylo v tichosti stornováno.
Nad ”hodnotovou” politikou zvítězila “reálpolitika”, což je jedině dobře. Odpovídá to také pragmatičtějšímu kursu, který se ta rozumnější část české politické scény snaží ve vztazích s Čínou nyní nastolit. A ukazuje se, jaké škody mohou natropit naše teatrální prvoplánové vstupy do citlivých mezinárodních situací bez znalosti jemného a složitého přediva vztahů, za nimi se skrývajících. Což neplatí zdaleka jenom pro Tchaj-wan.