Ekonomická krize v uplynulých letech přinesla ztrátu kupní síly českých penzistů. V roce 2012 přistoupila vláda Petra Nečase dokonce na 3 roky ke snížení zákonné valorizace důchodů. Ušetřila tak v letech 2013 a 2014 na 40 miliard korun.
Z pohledu seniorů bylo tedy možné ocenit to, že současná vláda ukončila tuto sníženou valorizaci o rok dříve. V roce 2015 pak ještě mimořádně navýšila důchody i přes nízkou inflaci. Kompenzace předchozího propadu hodnoty penzí to byla ale jenom částečná.
Další mimořádná valorizace v roce 2016 to mohla napravit, ale to začalo blokovat především hnutí ANO a to přesto, že ekonomika dnes přechází k vyšším tempům růstu. Ministr Babiš odmítl přidat penzistům více než 3,5 miliardy korun na zákonnou valorizace.
ČSSD preferovala na rok 2016 valorizaci alespoň o 200,- Kč což by znamenalo další část kompenzace předchozí ztráty od roku 2010. Rada seniorů mluví alespoň o 339,- Kč. Ministr financí Andrej Babiš ale oznámil, že v příštím roce nepřistoupí ani na návrh MPSV..
Vládní koalice se nakonec kompromisně dohodla že vyplatí koncem letošního roku všem důchodcům alespoň jednorázový paušální vánoční příspěvek 600 korun. Valorizace se však v příštím roce nezvýší, zůstane jen povinné zvýšení o inflaci a třetinu růstu reálných mezd.
. Vláda ušetří na důchodcích požadovaných 3-7 miliard na kompenzaci. Křivda z Nečasových a Kalouskových časů ale nebude napravena a ztráta na kupní síle důchodů zůstane trvalá..Lze hovořit o triku vládní koalice, kterým chtějí umlčet kritiku seniorů. S takovým nedostatečným postupem se ale těžko mohou důchodci spokojit.
V milionovém rozpočty by se částka kolem 05% výdajů mohla najít. Bez mimořádné kompenzace propadu a bez úpravy valorizačního schématu zohledňující lépe životní náklady seniorů se takto bude dál zvyšovat rozdíl mezi mzdou a důchodem. Andrej Babiš svým kompromisem umlčel koaliční partnery, ale problém zůstal.
Pár stovek pod stromeček samozřejmě důchodce přivítá. Systémové řešeníse ale nekoná. 1,7 milionu důchodcovských domácností se bude i nadále řadit mezi sociálně ohrožené skupiny. Vyšší valorizace by samozřejmě znamenala další nároky na výplaty z penzijního účtu. Zjevně ale penzisté nejsou skutečnou prioritou současné vlády.
A nabízí se otázka, jak to Andrej Babiš myslel, když zmínil svou představu o stabilizaci penzijního účtu při náhradovém poměru 30% (poměr průměrného důchodu a průměrné mzdy). To by totiž znamenalo pokles o čtvrtinu oproti současnému stavu. To by už důchodci skutečně asi museli do ulic.