Před volbami o žádném zvyšování daní česká pravice nemluvila, zato měla plná ústa toho, jak skoncuje s rozbujelou korupcí ve veřejných zakázkách. Jak se ukazuje – realita je přesně opačná. Odhady uvádějí, že stát, kraje a obce zadávají ročně firmám zakázky v rozsahu 500−640 miliard korun. Pokud by odvody za „pomoc“ při zajištění zakázek či, natvrdo řečeno, rovnou úplatky činily z této sumy 10 %, tak máme 50-64 miliard korun zbytečně vyplacených z veřejných rozpočtů.
S těmito čísly neoperují jen opoziční politici, ale uznávají je i ekonomičtí experti. Nedávno upozornil razantně na potřebu řešit tento problém i nový prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Korupční provize mizející v kapsách úředníků a různých zprostředkovatelů horentně zvyšují cenu veřejných zakázek.
Kdyby jich nebylo, tak by z ušetřených prostředků mohly být financovány jiné rozpočtové problémy. Miroslav Kalousek by nemusel zvyšovat DPH a vláda by se nemusela stydět za to, že si kdysi říkala protikorupční. Toho se ale, zdá se, nedočkáme. Místo toho s blížícím se termínem rekonstrukce vlády sílí boj koaličních stran o jednotlivé resorty, zejména o resort dopravy. Právě v tomto resortu je soustředěn největší objem vládních kapitálových výdajů, a proto je zde „korupční potenciál“ největší. Nikdo z vlády, a zejména ne z Věcí veřejných, mě zatím nepřesvědčil o tom, že tento zájem je diktován snahou zde korupci omezit.
Zdanit občany je prostě jednodušší, než reálně sáhnout do zaběhnutého systému veřejných zakázek. A dokud nebudou přijaty zákony, které skutečně umožní policii všechny podezřelé kauzy důkladně vyšetřit, například zákon o majetkovém přiznání, nedozvíme se ani, kdo všechno se na nich „přiživil“.