Úspěšnost a radikálnost KSČM
dovolím jsi reagovat na váš článek ze dne 10.5. Radikalismus a transformace KSČM zvláště pak na citaci " Důležité je vypořádat se se Slačálkovou myšlenkou, že odkazy KSČM na socialistickou alternativu jsou jen nostalgickými stereotypy, zakrývající nedostatek nových nosných radikálních myšlenek Rašek to dokonce dotahuje do tvrzení, že nenabízíme žádné vlastní vážné aktuální téma." . Bohužel se obávám, že takto vnímá KSČM 90% více či méně levicově orientovaných voličů v této zemi. Protože pokud nějaká témata jsou, tak jejich prezentace veřejnosti je žádná nebo ubohá. Hlavní problém vidím v mediální prezentaci , či spíše neprezentaci strany. Od odchodu s. Grebeníčka z čela strany jako by přestala KSČM v médiích existovat a vytahuje se jen jako vyskakovací čert když je potřeba odvést pozornost od skutečných problémů. Zkrátka z mého pohledu s. Filip není vůdce radikální levicové strany. I když nepochybuji o jeho kvalitách osobních, nemá to co vybudí masy a to je charisma. A tak se obraz KSČM rozplývá někde za mediální masáží ČSSD o její levicovosti. Když už jsem narazil na ČSSD, neb je třeba říkat věci nepříjemné těm co jsou nám blízcí, z toho co ukáže televize to vypadá, že strana je jakýmsi , promiňte za slovo, přicmrndávačem soc. dem. a nikoli suveréním subjektem. Jenom sběratelem nespokojených hlasů lidí, pro které je soc. dem. stejná banda kmotrů jako ODS a protože tam už dlouho nebyla tak se snaží dostat k moci. A tento obraz zase souvisí s vystupováním vrcholných představitelů strany, takže největším radikálem v televizi je s. Kováčik, pokud vynechám s.Semelovou která se stala mluvčí už ne ani tak radikální jako ultralevice, zatímco pan předseda vypadá, že vede Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Další věc kterou není z vedení strany slyšet je reakce na soc. dem. levicovost, proč otevřeně neříct soc. dem. je centristická strana a naopak se nesnažit k sobě více přitáhnout tzv. levicové křídlo v soc. dem., proč se strana nesnaží prezentovat jako sjednotitel levice , máte v Praze SPaS, myslíte, že by např. Doc. Švihlíková nebo Prof. Keller nepřitáhli pozornost. Nebo by účast někoho veřejně známého poškodila sebeůctu členů ÚV. Možná je tento můj názor pro dnešní KSČM příliš radikální, ale tak vidím obraz strany jako její volič v médiích.S pozdrevem
Petr Drexler
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Na to jak jasný je obraz KSČM v médiích mají členové této srtany jen částečný vliv - váha KSČM v poltickém spektur se měřeno preferencemi pohybuje mezi 10 až 20%. Ale váha v médiích je limitována zájmem samotných médií, také vahou ekonomických prostředků které je KSČM schopná dát na public relation. Takže pokun nám vyčítáte slabý mediální obraz, tak je to jen z části způsobeno subjektivními činiteli (vystupováním některých členů a komunikační strategií)..
Nemyslím že KSČM v letech 1993-2005 (za předchozího předsedy) byla vyditelnější - naše váha v mediích i volební preference byly obdobné.Samozřejmě od téí doby ubylo členů a zvýšil se jejich průměrný věk, což má vliv na zmiňované resentimenty, které někdy jsou na veřejnosti zřejmé (i když nejsou domimamtní). Na druhou srtanu nelze nevidět že stoupá podíl nových a mladších členů a že opět rostou preference. Ani posilování koaličního potenciálu není zanedbatelné (viz koalice v krajích).
V citovaném článku najdete zmínku na podstattná (radikální) témata překračující krátkodobé cíle - od požadavku srategického řízení státu až po ekonomickou demokracii. Podobně v otázkách enviromentálních či informačních. Rozhodně se snažíme tlačit na spojence aby neustrnuli na úrovni drobečkové poltiky. Odlákat ČSSD členy není naší poltikou (nerozbíjíme jiné strany), nám jde hlavně o to získat levicové voliče. A tady je úspěšnost KSČM nemalá - celých 23 let dosahujeme dvojciferných volebních výsledků, druhou takovou radikálně levicovou stranu v zemích EU těžko najdete.
Za akademiky - nestraníky jako prof. Keller či doc. Švíhlíková (Ondra Slačálek atp.atp.) nemohu mluvit - fakt je že se jim neoškliví promluvit k levici obecně, tedy i v rámci občanských platforem jako je SPaS. To neznamená že budou kopat pro vybranou stranu a že stratí jako elvicoví intelektuálové svoji neutralitu. Bu´dme rádi, že u nás akademici s hodnotovým zakotvením do leva obecně existují - určitě si je rádi poslechnou jak členové KSČM, tak ČSSD i další.