Šance českého zemědělství
Co si myslíte o názoru hospodáře Čuby, který naznačuje, že by se měli zemědělci zčásti vrhnout na prodej vody, květin či výrobu energií. V Česku by navíc měla vzniknout centra informací o novotách v zemědělství a stálá tržiště. Kvůli konkurenceschopnosti mají drobné farmy založit sjednocené koncernové podniky. Děkuji za odpověď
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Požadavek pružnosti v konkurenceschopnosti a integrace podniků po horizontále (mezi obory) i po vertikále (po linii primérní výroba, zpracování a prodej) je ekonomicky logický. Rozhodně nejde o nějaké "sociální inženýrství", jinak nás převálcují řetězce a levné dovozy. Nezapomínejme ale ani na přertvávaící asymetrii intervencí a regulací na trzích EU (výrobní kvoty, dotace, kontrola kvality), zejména mezi starými a novými členskými změmi EU. Jsou tu i nepotravinové funcke venkova.
Nejsem zemědělec. Mezery na trhu by měli posoudit spíš specialisté, klíčová ale je a bude rentabilita (po odbourání nerovných podmínek a reformě společné zemědělské poltice EU). Tzv. potravinová bezpečnost neznamená že budeme vyrábět vše a třeba draze. Otázky bioenergie či odpadového hospodářství jsou nepochybně perspektivní. Pan Čuba má pravdu v jednom - konkurenceschopnost některých českých podniků (kombinátů) byla solí v očích a tak místo jejich adaptace na tržní podmínky šlo spíše o jejich likvidaci. Žijme ale dneškem.