Ing. Jiří Matuszek, CSc

  • ZpL
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,78. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

11.07.2017 15:12:36

Evropská unie potřebuje reformy.

Evropská unie potřebuje reformy.

Evropská komise připravuje úpravu podmínek Evropské občanské iniciativy (ECI). Tento krok ukazuje, že nutnost reformy prosazované Rozumnými, si uvědomují i demokraté v ostatních zemích EU. Rozhodl jsem se proto na něj upozornit. Význam posuďte sami.

Jak už možná někteří z čtenářů vědí, spojila se část (prozatím) neparlamentních politických stran a hnutí, vedená společným zájmem o demokracii a o ochranu a rozvoj národního dědictví,do společného volebního projektu Rozumní. Vzhledem k důrazu na národní zájmy lze toto uskupení nazvat vlastenecké.

Rozumní jsou vlastenci, ale ne nacionalisté. Záleží nám samozřejmě na našem vlastním, českém, národě, ale stejně důležitá je pro nás existence a rozvoj ostatních evropských historických národů. Vždyť rozmanitost národů a jimi vytvořených kulturních prostředí je to, dělá Evropu Evropou. Existence svébytných národů je také podmínkou udržení demokracie.

Pro nadcházející parlamentní volby jsme se shodli na stručném desetibodovém programu. Nutnosti udržet a rozvíjet evropské národní státy se týká bod 3, požadující návrat k hodnotám spolupráce rovnoprávných národů. Evropská unie fungující v souladu s těmito hodnotami je sice možná, bez reformy současných unijních smluv však málo pravděpodobná. Chtějí-li evropské národy přežít, musí za reformu unie bojovat.

V této souvislosti bych rád upozornili na aktivity především německých zastánců demokracie, směřující ke změně poměrů v EU. Jedná se o snahu upravit podmínky tzv. Evropské Občanské Iniciativy (ECI), což je nástroj umožňující občanům členských států unie formulovat své požadavky prostřednictvím petic. Evropská komise je povinna se, při dosažení stanoveného počtu podpisů, těmito peticemi zabývat. Na základě dlouhodobého tlaku organizace Democracy International, se Evropská komise rozhodla usnadnit organizace jednotlivých petic (iniciativ) a zvýšit význam institutu ECI. K problému se mohou vyjádřit všichni občané členských států Unie zde. Pokud ovládáte angličtinu, můžete si přečíst i doporučované odpovědi  Democracy International.

Samozřejmě si nedělám iluze, že vylepšení podmínek pro konání petic ECI může samo o sobě vést k nápravě. Celá akce může ale přispět k uvědomění si faktu, že v každé členské zemi EU jsou lidé usilující o demokratizaci a že hledání možných styčných bodů určitě nebude na škodu. Velký počet respondentů snad také posílí pocit některých poctivých unijních úředníků, že jsou potřebné daleko hlubší změny.

Zvážit význam celé akce a rozhodnout se, zda se průzkumu zúčastnit, musí každý z vás sám. Co by ale neměl žádný občan České republiky, kterému není existence jeho národa lhostejná, opomenout? Pečlivě si prostudovat volební programy stran a volit podle svého svědomí. Strategie volit tak, abych měl jistotu, že můj hlas nepropadne, není rozhodně ta nejlepší. Je to strategie, která vede k zabetonování politiků ve vrcholných funkcích, což je dále vede k upřednostňování vlastních či stranických zájmů před zájmy národa.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama