Je samozřejmé, že pokud by se objevila ještě před volbami zpráva OLAFu, která by měla podobné závěry, jako jsou dosavadní závěry z vyšetřování prováděného českou policií, bylo by to pro A. Babiše a J. Faltýnka politicky zcela smrtící. U OLAFu by totiž bylo jen těžko představitelné, že by tato organizace, obvykle naprosto nezávislá na politických vlivech, celou věc politizovala. To je prostě nemožné. OLAF však již před několika měsíci sdělil, že své vyšetřování uzavře na podzim a zveřejní svou závěrečnou zprávu před Vánocemi. Tedy zhruba 2 měsíce po ukončení sněmovních voleb v Česku.
Nelze se tedy nedomnívat, že informace, která se v části českých médií objevila, že by mohlo dojít s ohledem na průměrnou délku šetření kauz OLAFem cca 19 měsíců, ke zveřejnění jeho zprávy ještě před sněmovními volbami v Česku, je spíše přáním. To je ovšem dost fantaskní konstrukce, protože vyvozovat podobné závěry z průměru kauz u velmi složité kauzy je nerealistické. Samozřejmě, že taková zpráva OLAFu má možnost ještě zesílit tlak na A. Babiše a hnutí ANO před volbami. V případě jiných závěrů než jaké zatím udělala česká policie v kauze Čapí hnízdo, však naopak může být A. Babiš fakticky očištěn. Na druhé straně lze očekávat, že hnutí ANO a jeho šéf nebudou své politické soupeře vůbec šetřit.
Skoro bych se vsadil, že ještě před volbami se Babišova média budou intenzivněji zabývat, pokud ji Nejvyšší soud po odvolání ČSSD otevre, kauzou Altner. Zajímavý byl v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo také názor policejního prezidenta Tuhého, vyslovený na půdě ČT v pořadu Otázky Václava Moravce, a sice, že by prezident neměl s ministry řešit konkrétní kauzy. Což M. Zeman do jisté míry udělal. Prezident se ale určitě neptá, co je v policejních spisech, to jej opravdu nemusí zajímat. Může se ale ptát ovšem takovým způsobem, který mu umožní udělat si obrázek, zda celá kauza kolem A. Babiše je policejní provokací či nikoliv.