Ministr Kalousek a vlastně i celá Nečasova vláda v těchto dnech jen potvrzuje svou naprostou nekoncepčnost a bezradnost v hospodářské politice státu. A to způsobem, který nemá nikde ve světě obdoby.
Fiskální politika a určení výše daní jsou ty nejzákladnější parametry umění vládnout a hospodařit. Změny v DPH, které vláda v loňském roce připravila, byly již tenkrát podrobeny kritice. Jde jen o nekoncepční látání děr v rozpočtu, které si Nečasova vláda svými předchozími nesmyslnými kroky způsobila sama.
Že jde i nyní o jasně nepřipravené a neprojednané kroky hovoří i zmatené veletoče v komentářích ministra Kalouska k výsledkům včerejší porady ekonomických ministrů, kdy Kalousek nejprve tvrdil, že se ministři dohodli na zvýšení sazby daně z příjmu fyzických osob, aby to posléze dementoval.
Vláda bude opět zdražovat - potraviny, vodu, léky, knihy, noviny, zdravotnické prostředky, zboží pro osobní užívání nemocnými (pomůcky pro slepce – počítače a další pomůcky pro neslyšící, manipulační stroje pro těžce zdravotně postižené osoby), dětské oblečení a obuv, dětské sedačky, dětské pleny atd. Zkrátka všechno.
Bude se zvyšovat DPH, budou se omezovat sociální služby, důchody porostou pomaleji (reálně budou dokonce klesat), stát přísněji zdaní drobné živnostníky. O tom už ministři Nečasovy vlády mluví otevřeně, je to vlastně už rozhodnuto. Když ale přijde řeč na elementární daňovou spravedlnost, tedy na férové daně – tedy na zavedení progresivního zdanění – je to prý zatím věc dalšího jednání. To je naprosto skandální!
O daňové slevy a bonusy možná přijdou i drobní živnostníci, pokud budou nadále uplatňovat daňový paušál. I to je látání děr v rozpočtu v situaci, kdy rozpad systému zdanění OSVČ nezpůsobili živnostníci, ale mj. osoby s mnoha milionovými příjmy, jako jsou advokáti, poradci, konkurzní správci či exekutoři. Ti se také vydávají za drobné živnostníky. Těm ztráta pár korun daňové slevy vůbec neublíží, ale zachovají si neférově nízké zdanění svých milionů. Poctivý drobný živnostník to přece zaplatí.
Jaké budou dopady vládních záměrů do rodinných rozpočtů? Průměrná rodina bude mít v příštím roce zhruba o 1.200,- korun měsíčně méně. Přitom již letošní dopad byl přibližně ve výši minus 3.000,- Kč. Hrozné na tom je, že tyto absolutní hodnoty doléhají především na příjmově slabší skupiny a střední třídu. Zejména na důchodce, zdravotně postižené, matky samoživitelky, rodiny státních zaměstnanců, mladé rodiny s dětmi atd. Ministrům roční snížení příjmu nepřijde nijak drastické, ale pro zmíněné sociální skupiny bude likvidační.
Vláda už konečně musí přijít s jasnou dlouhodobou koncepcí, která bude mít prorůstový charakter, která oživí vnitřní trh a která vrátí prosperitu naší zemi. Národní socialisté jako jediní s takovým plánem přišli již na podzim minulého roku!
Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21