Není to tak překvapivé rozhodnutí s ohledem na to, jak se vyjadřoval již v předvolební kampani. Reakce z celého světa byla zdrcující. Stejně tak reakce Evropské unie a konec konců i další supervelmoci, Číny. Očekává se, že EU a Čína vydají nyní na právě probíhajícím summitu EU a Číny v Bruselu společné prohlášení, kterým vyjádří distanc od pozice amerického prezidenta.
Je dobře, že také ve Spojených státech se proti rozhodnutí amerického prezidenta dosud postavily desítky starostů, několik guvernérů států, desítky rektorů univerzit a mnoho šéfů velkých společností, které budou podle svých vyjádření dohodu dodržovat dál. Dohodu hodlá dodržovat také Rusko a Čína a stejně se vyjádřil i třetí největší znečišťovatel životního prostředí po Číně a Spojených státech, tedy Indie. Konsenzus světa je tedy obrovský. Ostatně souhlas s Pařížskou klimatickou dohodou vyjádřilo 190 zemí a velká část z nich tuto dohodu také již ratifikovala. Snad nikdy v minulosti se nedostaly Spojené státy rozhodnutím svého vlastního prezidenta do takové izolace, jako nyní.
Od Trumpova rozhodnutí se distancoval také Barack Obama, bývalý prezident Spojených států, který v roce 2015 za Spojené státy Pařížskou klimatickou dohodu podepsal.
Zdá se, že lídři EU si začínají být vědomi velké odpovědnosti, kterou mají dnes za svět a za životní prostředí v něm, za stav klimatu, za stav ovzduší, vlastně za budoucnost světa. Evropská unie se v tuto chvíli má možnost stát lídrem celého světa a to nejen v této otázce.