„Finanční kompenzace pro energeticky náročná odvětví poskytujeme pravidelně. Jejich cílem je pomoci firmám s důsledky vysokých cen emisních povolenek a zabránit tak potenciálnímu přesunu jejich aktivit do zahraničí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Věříme, že tyto kompenzace pomohou firmám zvládat vysoké náklady na energie a zároveň podpoří udržitelnost a ekologické standardy v našem průmyslu.“
Nařízení navazuje na zákon o obchodování s emisními povolenkami, který stanovuje pravidla pro finanční kompenzaci firmám, které platí vysoké náklady za emise skleníkových plynů, což se odráží v jejich výdajích za elektřinu. Nyní schválená kompenzace nepřímých nákladů cílí zejména na odvětví, u kterých hrozí možný přesun činnosti firem do zemí s méně přísnými ekologickými standardy. Konkrétně jsou určeny pro firmy s vysokou spotřebou elektřiny, jako je například ocelářský, chemický, nebo papírenský průmysl.
Výše částky se stanovuje každoročně na základě zákona. Vláda při jejím určení vychází z údajů, které firmy posílají ministerstvu životního prostředí. Pro rok 2023 činí výše podpory 2,15 miliardy korun. Kompenzace se vždy vztahuje na náklady firem za loňský rok a je tvořena součtem kompenzačních částek pro jednotlivá výrobní zařízení žadatele umístěna na území České republiky a nemůže být poskytnuta na náklady vzniklé výrobním zařízením mimo území České republiky.
Podpora navazuje na dlouhodobé úsilí vlády pomáhat energeticky náročným firmám s cenami elektřiny a je v souladu s evropskou směrnicí umožňující členským státům poskytovat státní podporu odvětvím u nichž hrozí přesun do zemí s méně přísnými ekologickými standardy v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny.