Ministerstvo pro místní rozvoj, jenž je předkladatelem zákona, nyní bude pracovat na jeho přesném znění.
„Současná situace kolem činnosti realitních zprostředkovatelů je nepřehledná a problematická. Jasná a stručná pravidla, definující základní pojmy a podmínky pro výkon činnosti, posílí ochranu práv spotřebitelů a zvýší důvěru v realitní služby. Nová pravidla také přispějí ke snížení počtu neprofesionálních a nepoctivých subjektů působících na trhu,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
Iniciativou pro zahájení přípravy návrhu věcného záměru zákona byly především stále se opakující problémy související s činností realitních zprostředkovatelů, které vyústily až do situace, kdy se touto problematikou začal ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj zabývat Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Na základě zadání hospodářského výboru vznikla v roce 2012 rozsáhlá Analýza současné situace v oblasti podnikání realitních kanceláří a návrh variant řešení, která se stala jedním z východisek pro přípravu návrhu věcného záměru zákona.
Věcný záměr zákona o realitním zprostředkování si klade za cíl zejména:
- vymezit základní právní rámec realitního zprostředkování – definovat realitní zprostředkování a subjekty působící na trhu, specifikovat podmínky pro výkon této činnosti z hlediska požadavků na odbornou a osobní způsobilost, nastavit dozorové a sankční mechanismy
- posílit ochranu práv spotřebitelů – upravit podmínky pro nakládání s finančními prostředky klientů na účtech realitních zprostředkovatelů, nastavit parametry pojištění odpovědnosti nastavit pravidla pro poskytování informací
- zvýšit důvěru spotřebitelů v realitní služby – na základě nastavení nových pravidel pro výkon této činnosti zvýšit důvěru v realitní zprostředkovatele a díky tomu i podíl transakcí uskutečněných za účasti realitního zprostředkovatele.