Poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná, která se dané problematice dlouhodobě věnuje, se setkala se zástupci společnosti EMSP (European Multiple Sclerosis Platform).
Následně se rozhodla podpořit jejich Evropský zaměstnanecký pakt pro lidi s roztroušenou sklerózou a byla zapsána jako jeden z podporovatelů této iniciativy na prolomení bariér, se kterými se na pracovišti setkávají lidé s roztroušenou sklerózou a mají za cíl řešit nedostatek přístupu k pracovním místům.
V rámci příprav pronesla: „Je nepřijatelné, aby byl osobám postiženým neurodegenerativními onemocněními zamezen přístup na trh práce či případně do odvětví, ve kterých by mohly prospět celé společnosti. Tito lidé zasluhují společenské uznání a rovné socio-ekonomické podmínky a neměli by, pokud jim to zdravotní stav dovolí, trávit svá produktivní léta na úřadech práce.“
V současnosti se nacházíme pro Evropu ve velmi náročné ekonomické době. Míra nezaměstnanosti v mnoha evropských zemích dosáhla znepokojujících rozměrů a má těžký dopad na celkovou kvalitu života v naší společnosti.
Tato situace se dotýká lidí na všech úrovních sociálně-ekonomických, ale nedávné konzultace ukázaly, že lidé s dlouhodobým neurodegenerativním onemocněním čelí ještě větším překážkám v přístupu k zaměstnání nebo jeho setrvání. Společnou podporou tohoto paktu je možné dosáhnout významného snížení těchto bariér a zajistit tak udržení zkušených a kvalifikovaných pracovníků a zajistit jim podporu na pracovišti. Je důležité uvědomit si pracovní dovednosti a schopnosti lidí s roztroušenou sklerózou a dalšími neurodegenerativními onemocněními a pomoci jim umožnit návrat do práce pro jejich osobní, rodinou a psychologickou pohodu a finanční stabilitu.
Zajistit udržitelné zaměstnání pro lidi s roztroušenou sklerózou by mělo být důležitou prioritou každé solidární společnosti postavené na lidské důstojnosti.
Společnost EMSP byla založena v roce 1989 a je zastřešující organizací pro 39 společností zabývajících se roztroušenou sklerózou z 34 evropských zemí. EMSP zastupuje jejich zájmy na evropské úrovni a snaží se dosáhnout svých cílů vysoce kvalitním a spravedlivým zacházením a podporou pro osoby s roztroušenou sklerózou v celé Evropě.
I když všechny evropské země mají ochranné předpisy v sociální oblasti, praxe je pro lidi s roztroušenou sklerózou (MS) a další potenciální pacienty s neurodegenerativními onemocněními velmi deprimující a tito lidé jsou často ignorováni na současném trhu práce a nezískávají dostatek příležitostí.