Podle vládního návrhu by měli v prosinci 5 000 korun dostat všichni lidé se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí. Celkem jich je 2,89 milionu a stát to má 14,5 miliardy korun.
Některé opoziční strany mluví o uplácení voličů. Premiér Andrej Babiš (ANO) podporu zdůvodnil stresem seniorů v době epidemie. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) mluví o solidaritě. Její úřad pak plán zdůvodnil růstem cen a rozevíráním nůžek mezi průměrnou penzí a mzdou v posledních letech.
„Je potřeba, aby se pomohla zlepšit situace těm, kteří jsou v tíživé situaci a mají problém zaplatit základní životní náklady,“ míní Jurečka. Podle něj takzvané rouškovné není systémové.
Lidovci proti vyplacení ale nejsou, navrhují pravidla upravit. Pětitisícový příspěvek by se podle nich měl poskytnout seniorům a seniorkám maximálně s průměrnou penzí. V pololetí dosáhla 14 427 korun. Maláčová už dříve řekla, že menší částku pobírá milion lidí.
Peníze by měli dostat také vdovy, vdovci a sirotci. Matkám či otcům by se poslalo ještě 500 korun za každé vychované dítě. „Pokud je někdo souběžně poživatelem starobního nebo invalidního důchodu a k tomu i vdovského, tak by dostal dvakrát 5 000 korun,“ popsala Jelínková. Podle ní plošné vyplácení nesplňuje podmínku solidarity.
Například vdova s podprůměrnou starobní penzí, která vychovala dvě děti, by tak podle lidoveckého plánu mohla zřejmě jednorázově získat od státu 11 000 korun. Podle Jurečky se KDU-ČSL se svým návrhem „vejde do výdajů“, s nimiž počítá vláda.