Experti v diskusi potvrdili, že částečné pracovní úvazky jednoznačně pomohou ke sladění pracovního a rodinného života. „Ministerstvo práce sice přichází s celou řadou návrhů týkající se rané péče o děti, ale musíme přitom myslet i na rodiče. Rodinám vyhovuje více pozvolný návrat do zaměstnání než okamžitý. A právě proto je potřeba podpořit zkrácené a flexibilní formy zaměstnávání,“ říká poslankyně Markéta Adamová (TOP 09), která se problematice sladění rodinného a pracovního života věnuje a již navrhla, aby mohli na rodičovskou dovolenou nastoupit místo rodičů prarodiče.
„V ideálním případě by to mohlo vypadat tak, že se rodičovská dovolená rozdělí mezi matku, případně otce a jednoho z prarodičů. Rodiče pak mohou nastoupit do zaměstnání ze začátku pouze na zkrácený úvazek, a jakmile to bude celé rodině vyhovovat, matka či otec se zapojí do pracovního procesu naplno," popsala poslankyně Adamová a dodala, že za podstatné považuje především svobodnou volbu rodičů, jak situaci řešit.
Pozvání ke kulatému stolu přijala i německá expertka na rodinnou politiku paní Christiane Flüter-Hoffmann, která je autorkou studií o vyváženosti pracovního a rodinného života. „Firma by měla poskytnout svým zaměstnancům takové pracovní podmínky, které jsou v souladu s jejich aktuální životní situací. Jen díky tomu získají spokojené zaměstnance, což je výhodné pro obě strany,“ potvrdila Christiane Flüter-Hoffmann, podle které by měl stát firmy k vzniku flexibilních úvazků motivovat. „Flexibilní pracovní úvazky považuji za zásadní faktor úspěchu moderní společnosti,“ dodala.
Na semináři v Poslanecké sněmovně dnes také diskutoval akademický ekonom Daniel Münich, psycholog a rektor Pražské vysoké školy psychosociálních studií Jiří Růžička, vědecká pracovnice Sociologického ústavu Akademie věd Hana Hašková, či Klára Kalíšková z think-tanku IDEA při CEGRE-EI. Kulatý stůl poslankyně uspořádala s think-tankem TOPAZ a Konrad Adenauer Stiftung.