„Česká republika patří mezi zastánce větší liberalizace a trhu otevřeného pro všechny,“ vysvětlil český postoj ministr Kocourek. Ten také připomněl, že Česká republika byla například jednou z prvních zemí EU, které zavedly směrnici o službách na vnitřním trhu, která usnadňuje podnikání v Čechách i v zahraničí. I když tato směrnice už měla platit v celé Unii, některé země s jejím praktickým naplněním stále vyčkávají.
Podle Barniera by stagnující evropskou ekonomiku měla oživit sada 50 konkrétních opatření připravovaná jako Akt o jednotném trhu (Single Market Act). Právě nad tím, jakou konkrétní podobu by tato opatření měla mít, dnes Barnier v Praze s ministrem Kocourkem, podnikateli a státní správou diskutoval. „Takovým konkrétním opatřením je například evropský patent. Evropské podniky dnes musejí kvůli složitým pravidlům platit násobně více než firmy z USA za patent, který má prakticky stejnou váhu. To se samozřejmě negativně podepisuje na inovačních schopnostech EU,“ zmínil dnes eurokomisař Barnier.
Podle Barniera by přesná podoba 50 opatření měla být připravena během čtyř měsíců. „Není možné dál otálet. Hospodářská krize, která zasáhla svět byla velmi skutečná a my se jí musíme postavit,“ zdůraznil Barnier.
„Zvlášť ve chvíli, kdy se evropská ekonomika teprve pomalu zotavuje z globální hospodářské krize, musí jednotlivé členské země odstraňovat překážky, které brání volnému pohybu zboží a služeb,“ souhlasil ministr Kocourek a připomněl plán zrušit ročně alespoň 30 zbytečných paragrafů.
Návštěva České republiky je součástí Barnierovy mise po všech členských zemích Evropské unie. Jeho hlavním cílem je znát názory všech členů EU na to, jakým směrem dál rozvíjet společný vnitřní trh. Mezi hlavní priority nových regulí bude patřit volný pohyb zboží i služeb. Důležitým krokem byla právě směrnice o službách na vnitřním trhu,
Jedním z jejích hlavních přínosů je zakotvení zásady volného poskytování služeb, které českým podnikatelům otevírá přístup na celoevropský trh. Pokud se jim totiž naskytne příležitost dočasně nabídnout své služby v zahraničí, stačí jim díky směrnici mít jen národní oprávnění a nepotřebují už podstupovat další složitou zahraniční administrativu.
Díky směrnici také vzniká celoevropský systém Jednotných kontaktních míst – informačních a zprostředkovatelských míst nejen pro začínající podnikatele, jejichž cílem je usnadnit život především malým a středním podnikům. Jednotných kontaktních míst v České republice funguje v rámci živnostenských úřadů už 15 a podnikatelům radí především s tím, jaké všechny doklady si musí vyřídit, pokud chtějí začít podnikat jak u nás, tak v zahraničí.
Vedle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka se dnes Michel Barnier setkal také s ministrem financí Miroslavem Kalouskem a českými sociální partnery, odpoledne má pak na programu jednání s premiérem Petrem Nečasem, a guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem.