demagogie politiků ČR
Dobrý den,dovolím si reagovat na Vaší odpověď na můj dotaz ohledně svátků. Položil jsem jej několika politikům, kteří byli proti. Všichni jste odpověděli téměř shodně: není dobré zasahovat do podnikatelského prostředí, některé státy jako Maďarsko od toho ustupují, když to zavedeme v supermarketu, budou chtít mít volno lékaři, policisté atd, mnoho lidí rádo pracuje, protože má 100% příplatek.
Nikdo z Vás mi neodpověděl, jestli nedegradujeme vlastní svátky na cár toaletního papíru, nikdo z vás nenapsal, ano v Německu to funguje bez problémů,nikdo z vás nenapsal že jsou tzv.nepřetržité provozy jako nemocnice a policie což supermarkety opravdu nejsou. Nidko z vás si neověřil, jestli skutečně brigádníci a důchodci ve svátek dostávají příplatek, protože mnoho z nich žádný nedostává. Oni totiž nejsou zaměstnanci, většinou mají smlouvu o díle a na takovou nemají nárok na příplatky. Ptám se tedy : proč naši politici používají vždy jen to, co se jim zrovna hodí ?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
vážím si Vaší reakce a nebráním se diskuzi na toto téma. Píšete, že nikdo z oslovených politiků Vám neodpověděl, zda tímto jednáním nedegradujeme vlastní svátky. V odpovědi na jeden z předchozích dotazů jsem uvedl, že současný návrh zákona o omezení prodejní doby představuje kompromis mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Na jedné straně jsou obchodní řetězce, které jsou proti omezení prodejní doby, protože přicházejí o možnost výdělku. Na straně druhé jsou zaměstnanci (ne všichni), kteří zastávají názor, že prodej v obchodech během svátků má být zakázán. Je tedy zřejmé, že oba názory jsou protichůdné. Podle mě je tedy současná podoba návrhu zákona přijatelná pro obě strany. Počkejme si, až bude zákon schválen a co přinese v praxi. Co se týká příplatků za svátky, máte pravdu. V případě, kdy se nejedná o pracovní poměr nebo se smluvní strany na příplatku zvlášť nedomluví, tak jim nenáleží. Pokud zaměstnavatel neplní povinnosti vyplývající z pracovní smlouvy, tak doporučuji využít zákoník práce, který na tento problém pamatuje. Jestliže zaměstnanec pracuje na základě dohody (ať už o provedení práce nebo činnosti), tak je prakticky jeho osobním rozhodnutím, zda půjde o svátku do práce či nikoliv.