Ing. Milan Urban

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,16. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.03.2013 12:33:40

Export – Jedna ruka netleská

Export – Jedna ruka netleská

Ministr financí Miroslav Kalousek navrhl svým vládním kolegům zvýšit pojistnou kapacitu Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) o 10 miliard korun.

Díky tomu budou naši exportéři lépe zabezpečeni proti rizikům, a tím pádem stoupne i jejich konkurenceschopnost. Jako opoziční poslanec mám kritiku vlády jaksi v pracovní náplni, ale za tenhle krok bych jí nejraději zatleskal. Jenže to nejde. Jedna ruka totiž netleská.

Člověk se přitom může snažit sebevíce, ale staré přísloví neoklamete. Jednou rukou si totiž můžete maximálně opřít bradu a přemýšlet. O čem? Inu, o souvislostech.

Je totiž vynikající krok, podpořit exportéry v proexportně orientované ekonomice. O tom nemůže být sporu. Stejně tak je báječné, že už je jistých prvních 2000 nových pracovních míst, které díky tomuto vládnímu rozhodnutí vzniknou. A podpora exportu do rizikových oblastí (Irák apod.) je rovněž skvělá, protože ve svém důsledku znamená tolik potřebnou diverzifikaci.

Bohužel, ve všech těchto případech jde ovšem přinejlepším o „jednu ruku“. A aby ekonomika fungovala, musí být nejprve „dvouruká“. Je tak nutné podpořit nejen exportéry, ale podnikatele a firmy jako celek. Jistě se jenom díky vládním garancím nestaneme exportní velmocí, když budeme mít současně infrastrukturu v podobě skanzenu, do které se neinvestuje. Souhlasím, že stimulovat růst není možné na úkor zvyšujícího deficitu, ale bez racionální podpory to jednoduše nepůjde

Rizikové oblasti jsou také důležitým článkem diverzifikace. To, co by nás mělo zajímat především, však představují tzv. země BRIC, a tam našim exportérům primárně zajištění nepomůže. Tam pomůže jen kvalitní ekonomická diplomacie a tam - ruku na srdce - je také opravdu co dohánět.

Ještě jednou bych rád zdůraznil, že vznik 2000 nových pracovních míst velice vítám. Každé nově vzniklé místo představuje v současné době obrovské pozitivum, a když jde ke všemu o místo ve výrobním sektoru (a navíc v našem tradičním odvětví), chtělo by to skleničku šampaňského. Ale jen jednu a pak se rychle vrátit do práce. Těch míst totiž potřebujeme vytvořit ještě minimálně několik set tisíc, aby se trh práce zase vrátil k normálu a k „přirozené“ míře nezaměstnanosti.

A co je hlavní – ke skutečnému „dvourukému“ systému mi tu chybí nějaká promyšlená koncepce. Nemůžu se ubránit otázkám, zda výše uvedené rozhodnutí vlády není výsledkem jakéhosi „pozitivního“ lobbingu. Ale kde má tento příběh začátek a budou se psát další kapitoly, které mu dají hlubší smysl?

Nemůžeme si dovolit ustrnout na půli cesty a vláda i kompetentní ministři musí myslet koncepčně a strategicky. Nevím, jestli to dokážou, ale tyto ostrůvky pozitivní - leč izolované -  deviace, žel nepřináší české ekonomice, českým podnikům a lidem tolik potřebnou cestu z recese.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama