Je třeba si uvědomit, že světová ekonomika se teprve probouzí k životu po globální hospodářské krizi, a tak lze očekávat vzrůstající potenciál pro mezinárodní obchod. Připomínám rovněž, že česká měna je v posledních týdnech nebývale silná, což českým exportérům také příliš nepomáhá.
Jsem fascinován tím, že k rozvázání dohody zjevně došlo bez dohody s ministerstvem průmyslu a obchodu. Ostatně, to je patrné ze slov ministra Kocourka, který takovému rozhodnutí „nerozumí“. Pokud mezi jednotlivými resorty vlády Petra Nečase nefungují ani elementární pravidla komunikace, je zřejmě něco špatně. Pozastavuji se rovněž nad výroky náměstka ministra zahraničních věcí Tomáše Duba, který řekl, že „nějaké ambasády se zavřely, což nebyl příliš pozitivní signál hlavně směrem do daných států. Takže je výhodnější snížit stavy.“ Na jedené straně tak dává za pravdu naší kritice zavírání ambasád, na druhé straně ale zapomíná odpovědět na důležitou otázku, totiž, zda tedy bude Česká republika obnovovat zrušená zastupitelství? Ze slov pana Duba totiž jasně vyplývá, že rušení ambasád nám spíše uškodilo, nežli pomohlo, a tudíž se podle zásady „pokus-omyl“ snaží ministerstvo zahraničí celou situaci napravit.
Vyzývám zástupce obou dotčených ministerstev – zahraničí a průmyslu a obchodu – aby v nejbližších dnech vyvolali jednání, ze kterých vyplyne jasné řešení. Řešit zahraničně-obchodní politiku bez účasti patřičného ministerstva je stejně hloupé, jako chodit do hospody bez peněz, neboť ani z toho nebudeme mít žádný skutečný požitek. K takovému jednání je třeba rovněž přizvat zástupce exportérů, kteří jsou na podobných politických rozhodnutích závislí.
Milan Urban, stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD