Pietního aktu se vedle pana poslance Jeníka zúčastnili starostové města Kolín a Lošany, místopředseda senátu Přemysl Sobotka, kolínský senátor Pavel Lebeda, ministra vnitra Jan Kubice, ministr obrany Alexandr Vondra, armádní generálové, vojenští přidělenci USA, Velké Británie a Francie, zástupci velvyslanectví, ústavu pro studium totalitních režimů, konfederace politických vězňů a další.
Uctění památky českých hrdinů se zúčastnili i jejich rodinní příslušníci. Nechyběla tak paní Zdena Mašínová, dcera generála Josefa Mašína, Sandra Mašínová, jeho vnučka či Jaroslava Karbanová, neteř generála Václava Morávka.
Po poležení květin a věnců u pamětních desek Václava Morávka v Kolíně a Josefa Mašína v Lošanech, zazněla řada projevů, ve kterých byla připomenuta odvaha a životy všech, kteří bojovali proti teroru. Poté byly na jejich počest za skladby Johna Newtona „Amazing grace“ vystřeleny Armádou ČR tři čestné salvy. Odpoledne strávené v Kolíně a Lošanech bylo velmi emotivní pro všechny zúčastněné.
„Dnes si zde připomínáme odbojovou činnost nejvýznamnějších členů československého protinacistického odboje. Na hrdiny, kteří bojovali za svobodu a demokracii, ať již proti nacismu či později komunismu, je třeba nezapomínat. Vždyť české dějiny nemají větší hrdiny než ty, kterým dnes skládáme úctu. V Kolíně i v Lošanech jsem již po několikáté a budu zde i za rok,“ řekl Ing. Miroslav Jeník poslanec Parlamentu ČR.
Totalitní režimy 20. století mají v Evropě na svědomí velké množství obětí. Lidé, kteří se těmto zločinným režimům postavili a s vědomím velkého rizika proti nim bojovali, patří velká čest a úcta. Josef Mašín po nepředstavitelném utrpení ve vězení zemřel se zvoláním: „Ať žije Československá republika.“ Ať tedy Česko a Slovensko žije se vzpomínkou na své hrdiny.