Ing. Miroslav Toman

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,09. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.01.2019 5:29:00

Za čtyři roky poskytlo ministerstvo 29 miliard korun k omezení následků sucha

 Za čtyři roky poskytlo ministerstvo 29 miliard korun k omezení následků sucha

Ministerstvo zemědělství (MZe) podporuje opatření, která zadrží vodu v krajině. Pomohlo například financovat nové rybníky, revitalizovat toky a podpořilo budování závlah.

Informaci o naplňování programů MZe k omezení následků sucha a nedostatků vody v letech 2015 až 2018 schválila vláda. Programy MZe jsou plánovány ve třech šestiletých etapách až do roku 2033 a navazují na opatření z minulých let.

Stále častější suchá období vyžadují rychlejší realizaci všech opatření z plánovaných programů MZe, aby byla Česká republika účinně připravena na případný nedostatek vody.

„Od roku 2015 jsme na opatření proti suchu a nedostatku vody vynaložili z národního rozpočtu 7,4 miliardy korun a ze zdrojů Evropské unie 21,6 miliardy. Zaměřili jsme se na zadržování vody v krajině i na zabezpečení vodních zdrojů. Dlouhá období sucha z loňského i předloňského roku potvrzují, že naše programy byly načasovány správně,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Z národních zdrojů financuje MZe například program na obnovu, odbahnění a výstavbu rybníků a vodních nádrží nad 2 hektary i na opravy hrází. Od roku 2016 tak bylo vynaloženo 450 milionů korun. Rychlá obnova a oprava poničených rybníků a nádrží pomáhá zadržet vodu v krajině a zpomalit odtok zejména při přívalových deštích.

Z programu na podporu drobných toků a malých nádrží dosud obce, Lesy ČR nebo podniky Povodí získaly 1,1 miliardy korun. Peníze ze státního rozpočtu pomohly rekonstruovat, odbahnit a postavit malé rybníky, případně obnovit jezy a vyčistit koryta malých vodních toků. Zadržená voda zlepšuje stav podzemní vody, mikroklima a může být využívána jako zdroj užitkové vody k závlahám, hašení požárů apod.

Významná je podpora rozšíření infrastruktury vodovodů a kanalizací, včetně zkvalitňování technologií pro čištění odpadních vod i vodárenskou úpravu k zajištění kvalitní pitné vody. Od roku 2016 bylo investováno 1,2 miliardy korun, připraveny jsou další projekty za 1,3 miliardy. Nejvíce MZe přispívá na zásobování malých obcí do 1000 obyvatel pitnou vodou.

Také protipovodňové stavby slouží k zadržování vody a ochraně před suchem. MZe plánuje vodní dílo Skalička v povodí Bečvy, kde pokračují výkupy pozemků pod budoucí stavbou. Na Rakovnicku, opakovaně postihovaném suchem, se připravují realizace nádrží Senomaty Šanov a Kryry v povodí Ohře. V přípravě jsou podklady k výstavbě Vlachovic na Zlínsku. Návrh na výkup pozemků v této lokalitě předloží MZe vládě koncem prvního čtvrtletí 2019.

„Zároveň s přípravou nádrží zpracováváme komplexní návrhy přírodě blízkých opatření v povodích, kde je naplánovaná výstavba vodních děl,“ řekl ministr Toman.

Obnovit, modernizovat a rozvíjet závlahy je cílem dalšího programu MZe, protože z 160 000 hektarů celkové zavlažovatelné plochy v roce 1993 je v současné době využíváno pouze 60 000 hektarů. Nástup suchých období vede ke zvýšení zájmu o obnovu. Dotace jsou podmíněny aplikací nových, úsporných technologií a zařízení na dávky vody i na snížení spotřeby energie. Zatím vynaložená částka je 82 milionů korun, do roku 2022 se plánuje 1,1 miliardy korun.

MZe také poskytuje vlastníkům lesa částečnou úhradu nákladů na výsadbu melioračních a zpevňujících dřevin, které se podílejí na zlepšování vodního režimu lesních půd a zabraňují jejich degradaci. Majitel lesa může získat až 5 tisíc korun na 1 hektar. Od zahájení programů bylo vyplaceno asi 56 milionů korun.

Všechny tyto aktivity a programy MZe budou pokračovat i v následujících letech.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama