Jak byste definoval pojem dostupné bydlení v Praze?
Za jakou cenu je podle vás ještě pro většinu lidí nájem či nákup nemovitosti reálná? A co chcete udělal proto, aby tu dostupné bydlení bylo?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Odpověď
děkuji Vám za dotaz. Na dostupném bydlení by město mělo participovat. Město by mělo pomoci lidem, kteří si nemohou dovolit jít do vlastnického bydlení nebo nemají prostředky na tržní nájemné. Stejně tak by město mělo primárně poskytnout byty a bydlení pro lidi, kteří pracují pro město jako na příklad městští strážníci, učitelé na SS, zdravotníci apod. Poptávka je stále vyšší ale staví se pomalu. Dám příklad. Minulý rok se postavilo 5000 bytů v Praze. Varšava, která je jen o 400 obyvatel větší než Praha, postavila 22 500 bytů, což je čtyřikrát více, ale rozhodně není čtyřikrát větší. V Praze se prostě objektivně staví málo a pomalu. Deficit bytů se kumuluje, a to je velký tlak na cenu nemovitosti. Chci spolupracovat s developery. Developeři pro mě nejsou nepřátele, jak to vidí některé subjekty a současně, nejsou kamarádi. Jsou to prostě partneři, kteří umějí stavět. Město se musí s developery domluvit, aby část bytového fondu přeprodali Praze. To je jedna cesta. Druhá cesta je, pokračovat v projektu družstevního bydlení. Další cesta je ukončení stavebních uzávěr v brownfieldech, to jsou ta rozvojová území, která jsou uvnitř Prahy, tak aby se lidé nestěhovali na kraj města či za hranici Prahy. Tady jsou velká rozvojová území, kde by se klidně mohlo stavět. Jsou tam historicky stavební uzávěry. Když jsem byl na konferenci o výstavbě, tak tam nějaký developer řekl, že v Praze je v různé fázi rozestavěnosti zamrzlých nějakých 100.000 bytů. Pak je to třeba vyřešit problematiku krátkodobého ubytování v centru města tak, aby se byty pronajímaly, nikoli aby se z nich staly hotelové pokoje. To je takový fokus toho, co mi bychom chtěli dělat v oblasti dostupného bydlení. Bohužel nám k tomu nepomáhá současná vláda, která zablokovala, pozdržela platnost nového stavební zákona, který se mimo jiné stal zákonem roku, protože jeho cílem bylo urychlit výstavbu.
Patrik Nacher