volby
Dobrý den, vláda už sice rozhodla, že volby budou, ale fakt vám to přijde správné rozhodnutí v současné situaci? Já nechápu, v čem spočívá problém je odložit? Vždyť by se vlastně nic nestalo ani by to nestálo žádné peníze, naopak by pak podle mě by mnohem víc regulérní, protože teď asi nejde čekat, že by lidé postižení povodněmi šli k volbám. Podle premiéra by o tom prý musela hlasovat sněmovna, což je časově náročné. To je vážně takový problém, abyste se sešli v práci a termín voleb posunuli? A čistě teoreticky je nějaké lhůta, do kdy lze volby odložit? Nebo se vám hodí, že v postižených oblastech, kde lidé nejsou vládě příliš nakloněni půjde k volbám méně lidí? Tak to na mě totiž působí, byť tím netvrdím, že máte ze situace radost, jen prostě nechápu, proč nevyslyšíte hejtmany a další, kteří vás žádají o odklad?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Odpověď
23.09.2024 13:45:45 - Ing. Petr Beitl
Dobrý den, při rozhodování se vláda řídila klíčovou otázkou. Co je větším rizikem? Uspořádat volby v daném termínu nebo je posunout? Zde je potřeba říci, že k posunu termínu by bylo potřeba změnit zákon, tedy nechat proběhnout všechna tři čtení, projednat v senátu a získat podpis prezidenta. Aby bylo možno jednat v naprosto nestandardním režimu, bylo by nutné, kromě jiného vyhlásit na území celé republiky nouzový stav. Všechny tyto kroky by byly, po vyhlášení výsledků voleb, napadeny neúspěšnými kandidáty s mírou pravděpodobnosti rovnající se jistotě. Finálním arbitrem by byl ústavní soud.Proti tomu stojí úkol zajistit v cca 200 volebních okrscích, především v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, takové podmínky, aby tam volby mohly regulérně proběhnout. Podotýkám, že v rámci české republiky se bude volit v cca 15 000 okrscích.Ten úkol není jednoduchý, ale v současné době se pracovní skupina ministerstva vnitra ve spolupráci se všemi dotčenými subjekty – především starosty postižených obcí., snaží vytvořit podmínky, aby volby mohly všude regulérně proběhnout. Součástí řešení je i metodika pro starosty, která jim pomůže najít v systému potřebnou pomoc.Zabezpečit volební místnosti, elektrické připojení, připojení pro mobilní telefony a data, personální kapacity pro volební komise, volební obálky a volební lístky, občanské průkazy pro ty, kteří o ně přišli a především informovat občany o případných změnách je úkol, který je potřeba rozdělit mezi odpovědnými pracovníky a organizacemi. Ten seznam úkolů není určitě konečný, ale věřím, že tak jak zafungovala napříč zemí protipovodňová ochrana, dokážeme si poradit i s tímto zadáním.Je jasné, že pro ty, kteří řeší po povodních existenční otázky, nebudou víkendové volby tím prvním na seznamu priorit. Nicméně řádný průběh voleb je důležitý úkol pro další chod naší země, v tomto případě i pro obsazení nových krajských zastupitelstvech, která budou odstraňování aktuálních povodňových škod řešit.